Třešť patřila během těchto svátků tradičně řezbářům, tentokrát jich přijelo 47. Do společného betléma, který je vystaven v třešťském Schumpeterově domě, přidali přes pět desítek nových výtvorů. Dřevořezání se konalo 16. rokem, počty dílů ve společném betlému převýšily tisícovku už vloni. Na náměstí sledovali lidé také vznik velkých dřevěných soch.
"Dřevořezání dopadlo dobře. Žádná velká zranění nebyla, jen drobná," řekl Pavel Brychta z pořádajícího Spolku přátel betlémů. Vyřezávání figurek si totiž na náměstí mohli zkoušet i návštěvníci akce.
Řezbáři používali při práci dláta, někteří i motorové pily a frézy. Mezi těmi, kteří vyřezávali velké figury, byl Daniel Stejskal z Jihlavy. Pracoval na soše rybáře měřící přes dva metry. Vedle byl vidět mohutný sedící pes ze dřeva, další socha - postava ponocného - vznikala ze špalku měřícího kolem 1,5 metru. Podobně vysoký je pískající kluk, kterého vytvářel místní řezbář Josef Bílý, prý podle svého kamaráda z dětství.
O tyto velké figury by se měl rozrůst venkovní betlém, jehož první sochy byly v Třešti osazeny před deseti lety. Svatá rodina v nadživotní velikosti stojí v ulici Na hrázi a návštěvníky upozorňuje na dvousetletou betlemářskou tradici města.
Společný betlém umístěný pod střechou tvoří nemalované figurky z lipového dřeva vysoké do 14 centimetrů. Po loňském Dřevořezání obsahoval 1047 příspěvků. "Témata nezadáváme, všechno to důležité už v betlému je," řekl Brychta. Základna tohoto betlému zabírá přes 30 metrů čtverečních a kvůli nedostatku místa pro přibývající dřevořezby v něm už betlemáři vytvářejí různé převisy a terasy.