Disneyland slaví 60. Z prvních návštěvníků jsou prarodiče

Relax
17. 7. 2015 06:06
Walta Disneyho k postavení zábavního parku inspirovaly jeho dcery na kolotoči.
Walta Disneyho k postavení zábavního parku inspirovaly jeho dcery na kolotoči.

Disneyland (nyní Disneyland Park) je zábavním kolosem nejen pro všechny milovníky filmů Walta Disneyho (1901-1966), amerického kreslíře, filmaře a podnikatele. První Disneyland byl otevřen přesně před šedesáti lety, tedy 17. července 1955, v kalifornském Anaheimu.

Park v Anaheimu je jediným z celého impéria postaveným ještě pod přímou taktovkou "otce zakladatele" (otevření většího Walt Disney Worldu v roce 1971 u floridského Orlanda se již nedožil). Disney se pro realizaci svého snu rozhodl ve správnou dobu, euforie poválečných let v USA s sebou přinesla i boom zábavního průmyslu.

První Disneyland byl otevřen v roce 1955 v Anaheimu v Kalifornii.K výstavbě centra ho prý inspirovala jedna neděle v Griffith Parku, když pozoroval své dcery, jak dovádějí na kolotoči. Napadlo ho, že by bylo hezké, kdyby si někde mohly hrát společně se svými rodiči. Velmi se Disneymu líbil také park Tivoli v dánské Kodani.

Při plánování stavby nespoléhal jen na svou intuici, o vhodném umístění parku i perspektivách si nechal vypracovat důkladnou studii. Stavět se začalo v červenci 1954 a s náklady ve výši sedmnácti milionů dolarů byl park otevřen téměř přesně o rok později.

Bylo v něm tehdy kolem dvaceti atrakcí, kterým vévodil zámek Šípkové Růženky, Sněhurčina dobrodružství či vesmírná stanice X-1. Nechyběly samozřejmě slavné filmové postavičky. Zvláštní akce, průvody a budování nových atrakcí lákaly k opakovaným návštěvám.

Samotné otevření parku se ale příliš nevyvedlo. Díky padělaným vstupenkám se do něj totiž nahrnulo místo 11 tisíc celých 28 tisíc lidí. Panovalo také velké vedro (přes 40 stupňů), které vyřadilo z provozu vodovodní potrubí a většina pítek v parku vyschla.

Slavnostní otevření Disneylandu spolumoderoval tehdejší přítel Disneyho Ronald Reagan - pozdější prezident USA.Zajímavostí je, že televizní přenos ze slavnostního otevření Disneylandu spolumoderoval tehdejší přítel Disneyho z Hollywoodu Ronald Reagan, pozdější prezident USA.

Již v roce 1959 Disneyland navštívilo pět milionů lidí, což bylo více než takové přírodní atrakce jako Grand Canyon, Yellowstonský či Yosemitský park dohromady. A počet návštěvníků stále rostl, desetimilionová hranice padla v roce 1970.

Disneyland lákal i známé osobnosti. Zájem o jeho návštěvu vyjádřil při své návštěvě USA v září 1959 například i sovětský premiér Nikita Chruščov. Kvůli studené válce a obavám o bezpečnost mu ale brány Disneylandu zůstaly k jeho velké nelibosti uzavřeny.

Park se stále rozrůstá a k původním atrakcím přibývají nové. Navštívit je možné Main Street USA (Hlavní třídu), ulici z počátku dvacátého století založenou na vzpomínkách na Disneyho dětství, Adventureland (Zemi dobrodružství), Frontierland (Zemi na pomezí), Fantasyland (Zemi fantazie), Tomorrowland hledící do budoucnosti nebo Holidayland s cirkusem či Bear Country (Medvědí zemi).

Sesterské Disneylandy se během let objevily i jinde po světe, například v Tokiu, Paříži či Hongkongu.V roce 1998 byl Disneyland přejmenován na Disneyland Park, aby se odlišil od širší skupiny podobných zábavních zařízení po celém světě s názvem Disneyland Resort.

Jen dvakrát za celou historii zůstala brána parku návštěvníkům uzavřena. Poprvé se tak stalo po atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1963 a podruhé po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září 2001.

Další sesterské Disneylandy, které patří pod společnost Walt Disney Company, se během let objevily i jinde po světě: v Tokiu (1983), v Paříži (1992) a v Hongkongu (2005). Navzdory skutečnosti, že je mnoho lidí pokládá za kýče, požívají stále značné obliby.

Od otevření parku v Anaheimu v roce 1955 se v něm pobavilo 650 milionů návštěvníků; loni to bylo 16,8 milionu lidí, což znamenalo třetí nejvyšší návštěvnost zábavního parku na světě.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Dílo Početí od Františka Kupky s vyvolávací cenou 85 milionů korun na předaukční výstavě Adolf Loos Apartment and Gallery, 20. března 2024, Praha.

Zatím nepřekonaný aukční rekord. Za obraz Početí Františka Kupky

Relax
21. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na koncert bluesrockového hudebníka Joe Bonamassa

Relax
21. 4. 2025

VÝHERCI: Soutěž o ekologické stavebnice BioBUDDi

Relax
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ