Marketing Budějovického majálesu veze festival na vlně internetové popularity

Relax
10. 5. 2014 08:01
Součástí Budějovického Majálesu je i průvod 3 tisíc studentů městem (foto: Jan Junek).
Součástí Budějovického Majálesu je i průvod 3 tisíc studentů městem (foto: Jan Junek).

Asi padesátka českobudějovických středoškoláků a vysokoškoláků právě nefinišuje jen s přípravou na maturitu či s psaním bakalářské práce, ale i s organizací největšího českého nekomerčního festivalu živé kultury Budějovický majáles. Ten obsadí jihočeskou metropoli v pondělí a až do pátku představí 213 umělců - hudebníků, divadelníků, výtvarníků, spisovatelů, pouličních performerů i filmařů. Obří akce, která je bez vstupného, tradičně vynechává headlinery jiných velkých letních festivalů a přiváží méně známé vystupující. Na orientaci majálesu mimo hlavní proud sází i letošní originální kampaň, která se stala hitem na sociálních sítích.

Stejně jako za produkcí festivalu, hudební dramaturgií nebo PR, i za novou kampaní Budějovického majálesu stojí studenti. Na plakátech, které se objevují na facebookových stránkách projektu či v MHD, píšou, že "Maturity budou i na podzim. Majáles ne." Jiný plakát hlásá fiktivní citaci Tomáše Bati: "Svoji první botu jsem udělal, když jsem nepřišel na majáles."

Zatím nejpopulárnějším kouskem je facebooková cover fotka s nápisem: "Kabát, Chinaski, Vypsaná Fixa, Mandrage, Tomáš Klus a Sto zvířat. Přijď si užít festival bez nich." Na oficiální stránce festivalu ji "olajkovalo" skoro dva tisíce lidí a skoro 600 ji sdílelo. "Velký ohlas vyvolalo také sdílení fotky kapelou Kryštof s komentářem, že děkují, že oni přijet mohou. Návštěvnost webu majálesu se ze dne na den zdesetinásobila, fanpage získala stovky nových fanoušků. Budějovický majáles tak díky jedné grafice, která se virálně rozšířila, získal publicitu v hodnotě desítek tisíc korun," komentuje marketing autor a organizátor Ladislav Zibura.

Plakáty mají podle něj charakterizovat festival a jeho atmosféru, nový se na Facebooku objevuje každý večer. Organizátoři teď doufají, že se zájem o festival na sítí přesune i do českobudějovických ulic, na Sokolský ostrov s open-air pódiem a do místních klubů. Loni se přišlo bavit asi 16 tisíc lidí, akce pod širým nebem ale poznamenalo deštivé počasí. "Letos bude snad hezky, i když se předpovědi různí. Teď už se celý tým sjel do Budějovic, čeká nás poslední teambulding a začínáme," sděluje Zibura s tím, že rozpočet akce se blíží milionu korun. 300 tisíc dal magistrát, zbytek další instituce a sponzoři. Peníze se vybírají také na crowdfundingové stránce Everfund.

Festivalový program zaujme rozmanitostí. Vedle hudby (Skyline, The Feud, Billy Barman, izraelské DJs Black Girl/White Girl) totiž zve i na akce, které se na letních festivalech obvykle nekonají. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet dirigování čtyřicetičlenného orchestru Jihočeského divadla, navštívit "nevidomou" kavárnu POTMĚ, seznámit se na majálesovém speedatingu, závodit v běhu, vyslechnout si cestovatelskou besedu či majálesovou bohoslužbu nebo se podívat na film Constantine v autokině na náplavce. V pátek městem projde průvod 3 tisíc studentů v maskách, herci a baletky zahrají přímo na ulicích u speciálních gaučů. Chystá se i velký flashmob, tedy tanec ve veřejném prostoru.

Kompletní program je na stránkách www.budejovickymajales.cz, kde si prý vyberou i senioři nebo rodiny s dětmi. "Nechceme majáles pořádat jen pro studenty. Věříme, že letošní program může zaujmout i starší publikum. Právě proto do schránek osobně rozneseme deset tisíc zvacích dopisů určených právě starším lidem," popisuje ředitel festivalu Damián-Ondřej Šulista.

bata

Autor: Jan ŠkodaFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ