Zoo Děčín i Ústí schovaly opeřence do vnitřních zimovišť

Relax
17. 1. 2017 18:00
Děčínská zoo přestěhovala z preventivních důvodů některé opeřence z volných výběhů do vnitřních zimovišť. Opatřením proti ptačí chřipce je i zakrývání voliér. Do Ptačího domu musí návštěvník projít přes dezinfekční roztok.
Děčínská zoo přestěhovala z preventivních důvodů některé opeřence z volných výběhů do vnitřních zimovišť. Opatřením proti ptačí chřipce je i zakrývání voliér. Do Ptačího domu musí návštěvník projít přes dezinfekční roztok.

Zoologické zahrady v Děčíně a Ústí nad Labem přestěhovaly opeřence z volných výběhů do vnitřních zimovišť. Mezi další opatření proti ptačí chřipce patří zakrývání voliér. Ohnisko ptačí chřipky v Ústeckém kraji zatím nebylo zaznamenáno.

Návštěvníci děčínské zoo nyní neuvidí jeřáby japonské nebo různé druhy vrubozobých. "Druhým krokem preventivních opatření bylo překrytí venkovních voliér malých sov, sovic nebo papoušků vlnkovaných plachtami, abychom předešli zanesení trusu do expozice," řekl zoolog děčínské zoo Roman Řehák.

U expozic, které nelze z technických důvodů zakrýt plachtami, krmení a pití nyní opeřenci dostávají pod přístřešek, aby nemohlo být kontaminováno. Při péči o ptáky se dodržují přísnější hygienická pravidla. Před jejich expozicemi jsou dezinfekční rohože, ošetřovatelé používají nářadí určené jen pro daný výběh, myjí si ruce dezinfekčním mýdlem.

Opatření platí až do odvolání.Od vyhlášení rizika nákazy ptačí chřipkou nemohou ven ani obyvatelé Ptačího domu. "Velké papoušky, jako jsou kakadu žlutolící sumbští, kakadu brýloví nebo ara vojenští, mohou návštěvníci vidět pouze uvnitř expozice, průchody do venkovní voliéry jsou nyní zavřené. A to jak s ohledem na ptačí chřipku, tak s ohledem na mrazivé počasí," doplnil zoolog.

Obdobná opatření platí také v ústecké zoologické zahradě. "Z volného výběhu zmizel sup, jeřáby, emu hnědý. Bohužel je návštěvníci v těchto dnech neuvidí," řekla mluvčí zoo Věra Vrabcová. Opatření platí až do odvolání.

Ptačí chřipka se v České republice objevila zhruba po deseti letech. V okolí dosavadních ohnisek, hlavně na jihu Moravy, byly utraceny tisíce kusů drůbeže. Veterináři nemoc potvrdili také u volně žijící labutě v Olomouci a v Praze. Jedno ohnisko je ve Středočeském kraji a dvě jsou na jihu Čech. Celkem v Česku veterináři dosud utratili přes 13 tisíc ptáků.

Distribuce ptactva

Největší síť zverimexů Pet Center přestala kvůli ptačí chřipce distribuovat ptáky do svých prodejen, pozastavila také jejich nákup. Opeřence přestala prodávat ve své pobočce v Praze Horních Počernicích, která spadá do dozorové zóny středočeského ohniska, v ostatních obchodech prodej pokračuje. Síť prodává stovky ptáků měsíčně, skoro polovina z nich jsou andulky, druhé v pořadí zebřičky. "Vzhledem k vážnosti situace jsme pozastavili distribuci veškerého ptactva," řekl provozní ředitel řetězce Ladislav Kažimír.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ