Dopingové skandály v cyklistice za poslední tři roky

Sport
25. 7. 2007 14:06

Přehled nejznámějších dopingových kauz v silniční cyklistice za poslední tři roky

4. srpna 2004 - Britský cyklista David Millar byl potrestán za doping dvouletým zákazem činnosti. Při policejním výslechu se přiznal, že užíval EPO, a to i při svém vítězství na světovém šampionátu 2003 v kanadském Hamiltonu. O titul později přišel. 

19. dubna 2005 - Za použití krevní transfuze na Vueltě 2004 dostal dvouletý trest Tyler Hamilton. Američan měl pozitivní test už po svém triumfu v časovce na OH v Aténách, ale jeho kontrolní vzorek byl podle vyšetřovatelů v laboratoři záměrně příliš zmražen a stal se nepoužitelným. 

13. července 2005 - Před druhou etapou Tour de France zatkla policie italského cyklistu Daria Friga. Ve voze jeho ženy četníci objevili dopingové prostředky. Nešlo o první Frigův prohřešek, v roce 2001 nalezli policisté při razii na Giru d'Italia v jeho pokoji různé nepovolené medikamenty. 

8. listopadu 2005 - Špičkový španělský závodník Roberto Heras měl při svém rekordním čtvrtém vítězství na španělské Vueltě pozitivní dopingový test na zakázanou látku EPO. Později dostal dvouletý trest a bylo mu odebráno prvenství z tohoto závodu. 

30. června 2006 - Německá stáj T-Mobile krátce před zahájením Tour de France vyřadila z nominace lídra týmu Jana Ullricha kvůli podezření z účasti v dopingovém skandálu ve Španělsku. Posléze byli ze závodu staženi všichni jezdci, kteří figurovali na seznamu 58 jmen včetně dalšího favorita Ivana Bassa. 

27. července 2006 - Vítěz Tour de France Američan Floyd Landis měl během závodu pozitivní test na hormon testosteron. Jeho případ stále nebyl dořešen, cyklista svou vinu popírá. 

3. dubna 2007 - Z analýzy DNA v krevních konzervách kontroverzního lékaře Eufemiana Fuentese vyplynulo, že Němec Jan Ullrich byl skutečně zapleten do dopingového skandálu ve Španělsku v roce 2006. 

7. května 2007 - Italský cyklista Ivan Basso se přiznal k účasti na dopingovém skandálu, který v roce 2006 odhalila španělská policie. Bývalý jezdec stáje Discovery také slíbil, že bude při šetření plně spolupracovat. Posléze však popřel, že by zakázané látky užíval, prý se k tomu jen chystal. Za toto doznání dostal dvouletý zákaz startů v závodech. 

24. května 2007 - Krátce po sobě přiznali systematické užívání dopingu bývalí jezdci stáje Telecom (nyní T-Mobile) Bernd Dietz, Rolf Aldag a vyhlášený spurtér Erik Zabel. Vzápětí se k užívání zakázaných látek přiznal také vítěz Tour de France z roku 1996, Dán Bjärne Riis. 

18. července 2007 - Poté, co měl na letošní Tour de France pozitivní dopingový test jezdec německé stáje T-Mobile Patrik Sinkewitz, ukončily každodenní přenosy ze závodu německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF. 

24. července 2007 - Bylo oznámeno, že kazašský cyklista Alexander Vinokurov, jedna z největších hvězd pelotonu Tour de France, měl po sobotním vítězství v časovce pozitivní dopingový test. Prohřeškem proti pravidlům byla transfuze krve. Vinokurovova stáj Astana bezprostředně po zveřejnění výsledku zkoušky odstoupila ze závodu.

Autor: ČTK

Další čtení

Hokejisté vstoupili do MS výhrou nad Švýcary 5:4 v prodloužení, rozhodl Červenka

Sport
9. 5. 2025
ilustrační foto

OH 2028 v Los Angeles chystají zahájení a závěr na dvou stadionech

Sport
8. 5. 2025
Odlet české hokejové reprezentace na mistrovství světa do Dánska, 6. května 2025, Praha. Na snímku je David Pastrňák.

Pastrňák: Cítím se o hodně líp než loni, zase musíme tahat za jeden provaz

Sport
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ