Dopingové skandály v cyklistice za poslední tři roky

Sport
25. 7. 2007 14:06

Přehled nejznámějších dopingových kauz v silniční cyklistice za poslední tři roky

4. srpna 2004 - Britský cyklista David Millar byl potrestán za doping dvouletým zákazem činnosti. Při policejním výslechu se přiznal, že užíval EPO, a to i při svém vítězství na světovém šampionátu 2003 v kanadském Hamiltonu. O titul později přišel. 

19. dubna 2005 - Za použití krevní transfuze na Vueltě 2004 dostal dvouletý trest Tyler Hamilton. Američan měl pozitivní test už po svém triumfu v časovce na OH v Aténách, ale jeho kontrolní vzorek byl podle vyšetřovatelů v laboratoři záměrně příliš zmražen a stal se nepoužitelným. 

13. července 2005 - Před druhou etapou Tour de France zatkla policie italského cyklistu Daria Friga. Ve voze jeho ženy četníci objevili dopingové prostředky. Nešlo o první Frigův prohřešek, v roce 2001 nalezli policisté při razii na Giru d'Italia v jeho pokoji různé nepovolené medikamenty. 

8. listopadu 2005 - Špičkový španělský závodník Roberto Heras měl při svém rekordním čtvrtém vítězství na španělské Vueltě pozitivní dopingový test na zakázanou látku EPO. Později dostal dvouletý trest a bylo mu odebráno prvenství z tohoto závodu. 

30. června 2006 - Německá stáj T-Mobile krátce před zahájením Tour de France vyřadila z nominace lídra týmu Jana Ullricha kvůli podezření z účasti v dopingovém skandálu ve Španělsku. Posléze byli ze závodu staženi všichni jezdci, kteří figurovali na seznamu 58 jmen včetně dalšího favorita Ivana Bassa. 

27. července 2006 - Vítěz Tour de France Američan Floyd Landis měl během závodu pozitivní test na hormon testosteron. Jeho případ stále nebyl dořešen, cyklista svou vinu popírá. 

3. dubna 2007 - Z analýzy DNA v krevních konzervách kontroverzního lékaře Eufemiana Fuentese vyplynulo, že Němec Jan Ullrich byl skutečně zapleten do dopingového skandálu ve Španělsku v roce 2006. 

7. května 2007 - Italský cyklista Ivan Basso se přiznal k účasti na dopingovém skandálu, který v roce 2006 odhalila španělská policie. Bývalý jezdec stáje Discovery také slíbil, že bude při šetření plně spolupracovat. Posléze však popřel, že by zakázané látky užíval, prý se k tomu jen chystal. Za toto doznání dostal dvouletý zákaz startů v závodech. 

24. května 2007 - Krátce po sobě přiznali systematické užívání dopingu bývalí jezdci stáje Telecom (nyní T-Mobile) Bernd Dietz, Rolf Aldag a vyhlášený spurtér Erik Zabel. Vzápětí se k užívání zakázaných látek přiznal také vítěz Tour de France z roku 1996, Dán Bjärne Riis. 

18. července 2007 - Poté, co měl na letošní Tour de France pozitivní dopingový test jezdec německé stáje T-Mobile Patrik Sinkewitz, ukončily každodenní přenosy ze závodu německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF. 

24. července 2007 - Bylo oznámeno, že kazašský cyklista Alexander Vinokurov, jedna z největších hvězd pelotonu Tour de France, měl po sobotním vítězství v časovce pozitivní dopingový test. Prohřeškem proti pravidlům byla transfuze krve. Vinokurovova stáj Astana bezprostředně po zveřejnění výsledku zkoušky odstoupila ze závodu.

Autor: ČTK

Další čtení

Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025
Diogo Jota (uprostřed) při zápase Česko - Portugalsko, utkání 5. kola skupiny A2 fotbalové Ligy národů, 24. září 2022

Zemřel útočník Jota z Liverpoolu i s bratrem. Praskla jim pneumatika

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ