Nepokoje v Bahrajnu. Velkou cenu provázejí střety s policií

20. 4. 2013 20:56
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Před nedělní Velkou cenou formule 1 v Bahrajnu v zemi zesílily střety demonstrantů s policií. Opozice doufá, že akcemi před světově sledovanou událostí strhne pozornost na svou kampaň za nastolení demokracie v této monarchii.

Mladíci v sobotu blokovali po celé zemi silnice, pálili pneumatiky a házeli kameny na bezpečnostní síly. Ty v několika vesnicích kolem metropole Manáma odpoledne a navečer použily slzný plyn. Podobné střety nastaly v zemi podle aktivistů za lidská práva a svědků i v pátek.

Potyčky mezi protestujícími a policií jsou v Bahrajnu už asi dva roky prakticky na denním pořádku. Opozice před Velkou cenou Bahrajnu vyzvala k zesílení protestů. Šíitská většina v zemi obviňuje sunnitskou vládu z toho, že sportovní megapodnik využívá k zamaskování své špatné politiky a porušování lidských práv.

V Bahrajnu, který má rozlohu asi čtvrtiny Lucemburska, začaly pouliční protesty za demokracii v únoru 2011 v rámci "arabského jara". Závod formule 1 byl kvůli nim předloni zrušen.

Autor: ČTK Foto: AP Photo/Hassan Ammar

Další čtení

ilustrační fotografie

Zástupce ukrajinského obranného průmyslu: Evropa musí zrychlit a přizpůsobit se

Domácí
24. 5. 2026
Energetici čistí při aktuální odstávce jaderné elektrárny Dukovany jeden ze šestice parogenerátorů. Unikátní projekt čištění vyvinuli odborníci plzeňské Škody JS, která je součásti skupiny ČEZ, a francouzské společnosti Framatome.

Energetici v Dukovanech čistí parogenerátor, projekt vyvinuli i experti Škody JS

Domácí
24. 5. 2026
ilustrační foto

Byty zdražily o 158 procent, nájmy o desítky procent. Dostupnost bydlení se zhoršila

Domácí
24. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ