Prorazit do superrychlého světa formule 1 se zatím příliš mnoho žen neodvážilo. Když ano, dopadlo to neslavně. Jediný získaný bod. Taková je bilance něžnějšího pohlaví v tomto sportovním odvětví. Zatím poslední mohykánkou, která se pokouší o zdánlivě nemožné, je skotská závodnice Susie Wolffová. Stejně jako na Velké ceně v Silverstone bude k vidění i tento víkend na Grand Prix Německa.
Do závodu však nezasáhne, opět se zúčastní pouze pátečního tréninku. V barvách stáje Williams, ve které vlastní deset procent akcií, chce ukázat, že žena v kokpitu formule 1 nemusí být pouze zdařilý marketingový tah.
"Můj syn vždy se zájmem sledoval formuli 1. Horší to bylo s dcerou. Jednou si hrála se svým počítačem a najednou mě viděla v televizi, jak usedám do monopostu. Když jí došlo, že i žena může jezdit ve formuli, začala sledovat každý závod. Už to pro ni není jen sport pro kluky," vytáhla z kapsy první příklad, proč role žen ve formuli 1 není jen ztráta času. A peněz.
Kdo chce v dnešní době závodit v prestižním podniku, musí mít vedle obrovského talentu i další předpoklady. "Jasně, už nestačí jen nasadit si helmu, vyjet na trať a závodit. Musíte přinést dost peněz. A k tomu sponzory. Jen tak budete pro jednotlivé týmy zajímaví," je si vědoma Wolffová.
Svůj boj přesto nehodlá vzdávat, ač jí do velkého světa formule 1 výrazně pomohl i její muž. Toto Wolff byl svého času jedním z předních mužů stáje Williams, nyní má vedoucí úlohu v konkurenčním Mercedesu. "Jsem opravdu šťastná za to, jakého mám manžela. Samozřejmě se velkou měrou zasloužil o to, že jsem ve formuli 1. Ale nebylo to jenom o něm. Nedostala bych se k testování, kdybych neměla potřebnou výkonnost," tvrdí skálopevně.
Testování monopostu mělo být přitom pouze jednorázové. "Nikdy jsme neplánovali, že bych v týmu dělala víc než onen předem domluvený test. Kdybych tehdy skončila mimo trať nebo ztrácela pět sekund na kolo, tak bych tu teď neseděla," vzpomínala Wolffová. Nyní patří k předním testujícím jezdcům britské stáje.
Zpátky ale k jejímu poselství. Jednatřicetiletá pilotka má svou vizi, jak dostat více dívek do velkého, tradičně mužského světa formule 1. "Pokud by dívky chodily na závody se svými tatínky a bratry nebo se s nimi jen dívaly na televizi, neuvidí žádný vzor stejného pohlaví. Pak postrádají inspiraci a chuť něčeho podobného dosáhnout samy," myslí si.
"Dokud nezačne závodit dostatek dívek v mladém věku, nikdy nedokážou vystoupat až mezi elitu. Vždyť neexistuje žádný šampionát, kde by závodily pouze ženy," připomíná Wolffová. Sama se přitom věnuje motorismu už od mladých let, na výrazný úspěch zatím nedosáhla. Dařilo se jí ve Formuli Renault, kde jednou stála na stupních vítězů po boku Lewise Hamiltona, současného pilota formule 1.
"Myslím, že je to talentovaná závodnice. Kolem motorismu se pohybuje dlouhé roky, jezdila na motokárách, méně silných formulích i v německém seriálu DTM," pochválil ji bývalý skotský jezdec David Coulthard.
Je ale jedním z mála, kdo má na účast něžnějšího pohlaví ve formuli 1 takto pozitivní názor. "Není mnoho sportů, kde se ženy mohou měřit, či dokonce rovnat s muži. Nevím, proč by tomu tak mělo být zrovna ve formuli 1. Ani tenistka Serena Williamsová nedokáže porazit Rogera Federera. Proč by to mělo fungovat tady?" ptá se bývalý pilot Mark Webber.
"Občas je to hodně sobecký, pouze mužský svět. Někteří místo pro ženy prostě nevidí. Já ho vidím," nenechává se zdeptat Wolffová. Hlavní argument je jasný. Fyzička. Je dokázáno, že ženy mají méně svalové hmoty, kvůli čemuž nezvládají extrémní fyzickou zátěž tak, jak to dokážou muži.
"Mohu to soudit pouze ze svého pohledu. Řídila jsem loňský i letošní monopost a zvládla jsem to. Ženy mají o třicet procent méně svalové hmoty, ale vzhledem k tomu, jak se tento sport vyvíjí, to nemusí být nevýhoda," předesílá Skotka.
Jedno je jisté. Žen do formule 1 proniká čím dál tím víc. Například švýcarská stáj Sauber investuje čas i finance do pětadvacetileté Simony De Silvestrové. Tomuto týmu už navíc šéfuje Monisha Kaltenbornová, ve Williamsu zase zastává jednu z nejdůležitějších rolí Claire Williamsová. A spousta dalších žen pracuje v zákulisí. "Třetina inženýrů, kteří u nás pracují na simulátoru, jsou ženy," připomíná Wolffová.
Po minulém závodním víkendu, kdy skončila v úvodním tréninku hned po čtyřech kolech kvůli poruše monopostu, se v Německu Wolffová prezentovala zatím velice solidním výkonem. Zajela patnáctý nejlepší čas a za sebou nechala například oba jezdce týmu Lotus.