Brazilci <span>odvrátili blamáž</span>. Otočili finále, zdolali USA 3:2

28. 6. 2009 22:24
Radující se fotbalisté Brazílie.
Radující se fotbalisté Brazílie.

FOTBALOVÝ POHÁR FIFA. Už už se zdálo, že tým Spojených států překazí Brazílii pouť za obhajobou prvenství. Vedl 2:0 a kráčel vstříc senzaci. Jenže tři góly ve druhém poločase zvrátily vývoj finálového klání; generálku světového šampionátu v Jihoafrické republice tak vyhráli Jihoameričané.

Radující se fotbalisté Brazílie. 

Jako den a noc se lišily oba poločasy finále. Doprovázeni šíleně otravným zvukem trumpet, jež byly fanouškům na tribunách v Johannesburgu rozdávány zdarma, vlétli Američané na favorizované Brazilce jako nedočkavý býk na jalovici. Udeřilo duo „D+D" - v 10. minutě se trefil Dempsey, o čtvrt hodiny později po bleskurychlém brejku Donovan, který na jaře hostoval v Bayernu Mnichov.

Kdo doufal, že nadšeně bojující reprezentanti ligy, v níž nastupoval (a možná ještě bude) slavný David Beckham, dovedou finále k výhře, byl vývojem druhého poločasu zklamán. Jihoameričané už po minutě hry snížili na 1:2, Luis Fabiano se na hranici trestného území bleskově otočil a trefil obojí: jak prostor mezi nohama bránícího beka, tak i kout americké branky.

Pak svěřenci kouče Dungy sevřeli Spojené státy do smrtících kleští, míč prakticky neopouštěl polovinu USA.

Z velkého tlaku rezultovaly dvě trefy - znovu se prosadil všudybyl Luis Fabiano, který doklepl míč odražený po Robinhově střele od břevna a pátým gólem v turnaji potvrdil korunu nejlepšího střelce. Pak kapitán týmu Lucio nekompromisní hlavičkou - byla to rána jako když uhodí kůň - pečetil výsledek.

Výhra Brazilců navíc mohla být výrazněší, jenže rozhodčí neuznal regulérní branku Kaká, čerstvé posily Realu Madrid. Byť televizní záznam ukázal, že míč z jeho hlavy přešel brankovou čáru a zásah gólmana Howarda přišel pozdě, asistent sudího to přehlédl.

Brazilci jsou prvním týmem, který dokázal vyhrát měření sil světových a kontinentálních šampionů potřetí.

Španělé přetlačili JAR až v prodloužení

I v boji o bronz se prosadil favorit, Španělsko však přemohlo pořadatelskou Jihoafrickou republiku až v prodloužení, kdy Xavi Alonso z trestného kopu propálil vše co mu stálo v cestě.

Fotbalový Pohár FIFA

- finále:

USA - BRAZÍLIE 2:3 (2:0); branky: 10. Dempsey, 27. Donovan - 46. a 74. Luis Fabiano, 84. Lucio. ŽK: Bocanegra - Felipe Melo, Andre Santos, Lucio.
Sestavy, USA: Howard - Spector, Onyewu, Demerit, Bocanegra - Clark (88. Casey), Feilhaber (75. Kljestan) - Dempsey, Donovan - Davies, Altidore (75. Bornstein). Brazílie: Julio César - Maicon, Lucio, Luisao, Andre Santos (66. Alvés) - Gilberto Silva, Felipe Melo - Ramires (67. Elano), Kaká, Robinho - Luis Fabiano.

 

- zápas o 3. místo:

ŠPANĚLSKO - JAR 3:2 po prodl. (2:2, 0:0); branky: 88. a 89. Güiza, 107. Xabi Alonso - 73. a 90.+2 Mphela. Rozhodčí: Breeze (Austr.).

Sestavy Španělsko: Casillas - Arbéloa, Albiol, Piqué, Capdevila - Cazorla, Busquets (81. Llorente), Xabi Alonso, Riera - Villa (57. Silva), Torres (57. Güiza). JAR: Khune - Gaxa, Booth, Mokoena, Masilela - Sibaya, Pienaar (64. Mphela), Dikgacoi, Modise (70. Van Heerden) - Parker, Tshabalala (84. Mhlongo)


Foto: Reuters, ČTK
Autor: - nec -

Další čtení

ilustrační foto

Do svateb se Češi nehrnou. Loni to bylo druhé nejnižší číslo od vzniku Československa

Domácí
22. 4. 2025

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918

Domácí
22. 4. 2025
Judista Lukáš Krpálek pózuje na tiskové konferenci Českého svazu juda před odletem české reprezentace na mistrovství Evropy do Černé Hory.

Judista Krpálek si pochvaluje kila navíc, lépe vzdoruje těžším soupeřům

Sport
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ