Terry přišel kvůli rasismu o pásku kapitána Anglie

3. 2. 2012 11:01
John Terry.
John Terry.

 Obránce John Terry přišel kvůli rasistickému skandálu o funkci kapitána anglické reprezentace. Dnes o tom rozhodlo vedení Fotbalové asociace (FA). Stoper Chelsea tak nepovede národní tým na letním mistrovství Evropy v Polsku a Ukrajině.

Terry se do problémů dostal po utkání s Queens Parkem 23. října, které Chelsea prohrála 0:1 a a spoluhráč Petra Čecha v něm údajně rasisticky urazil Antona Ferdinanda. Jednatřicetiletý obránce jde kvůli incidentu 9. července - osm dní po finále Eura - před soud a hrozí mu maximální pokuta 2500 liber.

FA se rozhodla Terrymu pásku odebrat i přesto, že jeho setrvání ve funkci podpořil i reprezentační trenér Fabio Capello, který prohlásil, že "dokud nebude usvědčen, je nevinný". Vzdát se kapitánské funkce odmítl i samotný Terry, který celý incident považuje za nedorozumění. S mladším bratrem svého dlouholetého reprezentačního spoluhráče Ria Ferdinanda si prý vyměnili hrubší slova, nikoli však s rasovým podtextem. 

Změnu kapitána však podpořila řada odborníků včetně poslance Damiana Collinse a výkonného ředitele organizace Fotbal proti rasismu Piara Powara. "Dokud nebude Terry usvědčen, je nevinný. Ale nedokážu si představit, že by měl zůstat kapitánem. Obvinění je natolik závažné, že nemůže vést národ," prohlásil.

Terry už v minulosti o funkci kapitána Anglie jednou přišel. V lednu 2010 mu Capello pásku odebral poté, co vyšlo najevo, že obránce byl manželce nevěrný s přítelkyní někdejšího spoluhráče Wayna Bridge. 

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Britský pár byl odsouzen na 14 let za zabití dítěte z nedbalosti

Zahraničí
16. 9. 2025

Vydavatel časopisů Rolling Stone a dalších žaluje Google za souhrny od AI

Ekonomika
15. 9. 2025

Letoun slovenské firmy AirExplore sjel v neděli z dráhy na letišti v Krakově

Zahraničí
15. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ