Bouře v Kladně. Chtějí snad Jágra odstranit?! zuří otec legendy

17. 12. 2015 12:50
Jaromír Jágr, majitel kladenského hokejového klubu.
Jaromír Jágr, majitel kladenského hokejového klubu.

Hokejové Kladno šlape. Alespoň na ledě. V první lize je druhé, bod za Jihlavou, a dere se do baráže. Uvnitř stadionu je ale pořádné dusno. Vedení města Kladna nedává hokejovému klubu od dubna ani korunu. "Situace začíná být kritická, hrozí nám i to, že nebudeme mít kde hrát," varoval Jaromír Jágr starší.

Rytíři = obrnění jezdci a válečníci. Tak zní definice. Ti kladenští se nyní musejí obrnit vůči nemilosti radnice. Podle vedení města má klub nesrovnalosti ve fakturách, a tak mu (než se případ vyřeší) zastavilo dotace: 15 milionů na provoz zimního stadionu, 3,5 milionu na mládež Rytířů a 3,5 milionu na oddíl PZ Kladno. Klub tak živoří.

Přitom náklady na provoz stadionu by podle smlouvy mělo platit město, jehož společnost Sportovní areály města Kladna (SAMK) stadion provozuje. "SAMK nám neustále posílá faktury za provoz stadionu, včetně položek, jako jsou odměny zaměstnanců, které neřídíme, a další náklady, jež nemáme možnost ovlivnit. Navíc jsme byli upozorněni na možnou výpověď ze zimního stadionu, takže nám vlastně hrozí tím, že nebudeme mít kde hrát," řekl pro klubový web Jaromír Jágr starší, pětasedmdesátiletý otec legendy NHL, který nyní řídí klub místo svého syna. A ten při pohledu na situaci v klubu musí trpět.

Jaromír Jágr starší (foto z roku 2008).Místo posil účty za elektřinu

SAMK měl původně hradit i náklady na energie - zhruba šest až sedm milionů korun - ovšem platí je opět klub. "Za tyto peníze jsme mohli pořídit nejméně šest kvalitních hráčů. Místo toho je vezmu a musím zaplatit elektřinu a plyn. A pak ještě slýchám z radnice, že nechceme hrát extraligu nebo že syn pro klub dělá málo. Kdyby nezajistil sponzory, tak jsme dávno skončili," tvrdí otec slavné "osmašedesátky".

Jágr mladší údajně platil z vlastní kapsy i novou multifunkční kostku, která poprvé ozáří stadion 28. prosince v zápase Kladna se Šumperkem. "Jaromír se snažil vlastníkovi stadionu vyjít vstříc. Ať už nákupem nových mantinelů na obou plochách, osvětlením, vzduchotechnikou, nákupem rolb. A stará kostka, co si budeme povídat, byla už lidem i k smíchu," řekl pro Kladenský deník mluvčí Rytířů Vít Heral.

Fanoušci by tak mohli jásat nad modernizací stadionu. Místo toho vůbec netuší, kam se tradiční klub se širokou mládežnickou základnou vrtne. "Třeba PZ Kladno financujeme kvůli spoustě dětí a rodičů, ale já už opravdu nevím, z čeho uhradit náklady cizího subjektu. Dál to nemůžeme táhnout sami," říká Jágr starší.

Město si ale stojí za svém. Vadí mu střet zájmů, kdy si klub kupoval (údajně předražené) vybavení od firmy Jágr Team spjaté s rodinou majitele. Podle smlouvy přitom klub nesmí platit peníze společnostem, které jsou personálně nebo finančně propojeny s klubem. "Chceme, aby byla udělána hloubková kontrola. Pokud by pak byl potřeba udělat audit, uděláme audit," hlásal na podzim primátor Milan Volf.

Jaromír Jágr starší s ním ale ostře nesouhlasí. "Podle skutečnosti roku 2015 by hokejový klub měl uhradit patnáct milionů na provoz zimního stadionu, platí deset milionů na mládež, financuje A-tým, a ještě se zapojil do nákupu nových AV zařízení na stadionu. Rád bych se od pana primátora dozvěděl, o co mu vlastně doopravdy jde. Odstranit Jaromíra Jágra z vedení kladenského hokeje?!" V kladenských kancelářích rozhodně nebudou mít bohatého ježíška...

Autor: - mach -Foto: ČTK/Šulová Kateřina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ