Patnáctičlenná Rada České televize je konečně kompletní. Poslanci minulý týden zvolili šest nových radních, kteří kontrolní orgán veřejnoprávního média doplní. Co si nováčci v radě o televizi myslí a jaké jsou jejich plány?
Jan Bednář - novinář, dříve redaktor čs. vysílání BBC v Londýně, nyní komentátor ČRo Plus
"Zpravodajství České televize není špatné, ale myslím, že se dá ještě hodně zlepšovat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. "Mým oborem je publicistika a zpravodajství, v němž se pohybuji třicet let. Je tedy jasné, že se v radě budu soustředit zejména na ně," dodal. Při veřejném slyšení před poslanci Bednář v narážce na situaci ve zpravodajství ČT prohlásil, že rada selhala ve své kontrolní funkci, když neprověřila stížnost 24 redaktorů, kteří poukazovali na ovlivňování zpráv ve prospěch některých politiků.
Luboš Beniak - novinář, bývalý redaktor Mladého světa a šéf časopisu Reader's Digest
"Podle mě je Česká televize, jakkoliv je často a právem kritizována, v lepší kondici, než byla před pěti nebo deseti lety," řekl na veřejném slyšení před poslanci. Na druhou stranu ale kritizoval lidské vztahy v ČT. "Situace v klíčové zpravodajské redakci není dobrá. Redaktoři píší petice kritické ke svým nadřízeným a posílají je Radě ČT. Evidentně nepanuje shoda mezi vedením a podstatnou částí redakce. A to samo o sobě je alarmující," říká Beniak, podle něhož takový spor už nelze vyřešit bez osobního zásahu generálního ředitele.
Vratislav Dostál - politolog a novinář, vedoucí rubriky Domov v deníku Referendum
"Nerad bych nyní konkretizoval jedinou oblast, které se hodlám věnovat. Naopak: k práci a agendě v Radě ČT hodlám přistoupit pokud možno komplexně," uvedl. Na otázku on-line deníku TÝDEN.CZ, zda je podle jeho názoru zpravodajství ČT pod vlivem politiků, odpověděl: "Říká se to. Ovšem pro takto silné tvrzení je třeba mít důkazy. A ty nemám. Zároveň bych podotkl, že nikdo z nás nežije ve vzduchoprázdnu. Některé pravdy považujeme za vlastní, jiné odmítáme. Samozřejmě to platí i o redaktorech ČT a nemůže se to neprojevit na jejich práci. Což nemyslím jako konkrétní kritiku, nýbrž jako konstatování obecného faktu."
Michael Hauser - levicový filozof, VŠ pedagog a publicista
Jedním z hlavních poslání ČT je podle něj obrana a rozvíjení liberálně-demokratických hodnot. "Rada České televize by měla vytvořit prostor, v němž budou živé základní hodnoty liberální demokracie. A měla by v rozvíjení těchto hodnot podpořit i generálního ředitele," řekl poslancům. Podle něj existují dvě kritéria hodnocení televize, sledovanost a spokojenost. Veřejnoprávní ČT, jejíž 91 procent příjmů tvoří koncesionářské poplatky, by se na rozdíl od komerčních televizí měla zaměřit především na spokojenost diváků.
Richard Hindls - statistik a ekonom, bývalý rektor VŠE v Praze. Člen etického panelu ČT
Českou televizi podle něj nečeká lehké období, ať už z finančního hlediska, v oblasti fragmentace televizního trhu i v oblasti struktury programu. "Ve své nové funkci bych se rád věnoval především (i když samozřejmě nejen tomu) záležitostem kolem rozpočtu ČT a kolem kontroly průběžného hospodaření ČT. Souvisí to přirozeně s mými třináctiletými zkušenostmi v řízení velké veřejné instituce, jakou Vysoká škola ekonomická v Praze je (8 let rektorem, předtím 5 let děkanem jedné z fakult VŠE)," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ.
Ivana Levá - vystudovaná učitelka a bývalá poslankyně KSČM, expertka strany na média
Nelíbí se jí úroveň českého jazyka, jímž mluví redaktoři a moderátoři, a přidala by peníze dětskému kanálu. "To by měl být teoreticky nejdražší kanál v ČT vůbec, protože tady na původní tvorbě nejvíc záleží," řekla. Úkolem Rady ČT je podle ní, aby ČT byla silnou televizí, dodržovala zákon a aby rada plnila svou kontrolní funkci.