Vstup investiční společnosti Penta do médií neznamená ohrožení svobody slova ani omezení práva novinářů na nezávislou tvorbu. Ve stanovisku reagujícím na prohlášení novinářů deníku SME to uvedl partner Penty Jaroslav Haščák. Odpor části novinářů vůči Pentě nabral na síle poté, co firma v minulém týdnu potvrdila, že chce být finančním partnerem při převzetí poloviny vydavatelství deníku agenturou SITA.
"Mohu slovenskou veřejnost, čtenáře deníku SME a zaměstnance vydavatelství Petit Press ubezpečit, že vstupem Penty do slovenských médií nedojde k ohrožení svobody slova a ani k omezení práv novinářů na nezávislou tvorbu," uvedl Haščák v tiskovém prohlášení. "Rozhodli jsme se investovat do médií, protože věříme jejich primárnímu poslání, kterým je přinášet veřejnosti kritické a svobodné informace. Věříme tomu, že média mohou z dlouhodobého hlediska s tímto základním konceptem také komerčně uspět. Chceme jim nabídnout v ekonomicky obtížném přechodném období silné finanční partnerství, podpořené zkušenostmi ze složitých projektů," zmínil zástupce investiční firmy.
Reagoval tak na výroky vedení slovenského listu SME a členů redakce, která se postavila proti případné účasti Penty na koupi podílu Petit Pressu. Novináři v prohlášení z minulého týdne mimo jiné uvedli, že Penta na rozdíl od nich svobodu pouze využívá a díky ní získává peníze a moc. Zmínili také korupční aféru Gorila, do které se podle nich Penta zapletla. Z otevřeného dopisu, který redakce zveřejnila na webu listu, vyplývá, že redaktoři by po vstupu Penty do vydavatelství z listu odešli.
Haščák v dnešním prohlášení uvedl, že respektuje právo každého na jakýkoliv názor na aktivity Penty či jeho osobu. "To, co ale nepovažuji za přiměřené a správné je, když se zaměstnanec rozhodne vydávat svůj osobní nesouhlas a postoj za nesouhlas a postoj celé firmy či instituce, pro niž pracuje a kterou se rozhodl opustit, anebo dokonce svůj osobní zájem a postoj ztotožňuje se zájmem celé společnosti," uvedl. Dnešní tituly Petit Pressu podle něj vytvářejí další desítky a stovky lidí, o nichž se nepíše.
Haščák rovněž namítl, že ve světě ani na Slovensku nezná žádnou investiční skupinu, která by neusilovala o úspěch, finančně vyjádřený ziskem. Zmínil při tom majitele deníku Washington Post Jeffa Bezose, ale i vlastníka Mafry a politika Andreje Babiše. "Řada klíčových zaměstnanců Mafry se rozhodla odejít a realizují vlastní mediální projekty. Učinili to však věcně, bez patosu a hlavně bez toho, aby svůj odchod spojovali s koncem novinářské svobody v Mafře," poznamenal. Touha po svobodě, o které dnes slovenští novináři mluví, je podle něj jen jinou formou snahy o stabilní tržní prostředí a fungování stabilních pravidel podnikání. "O to nám jde," řekl.
Současný vlastník polovičního podílu vydavatelství Petit Press, kterým je německá skupina Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft, by měl v blízké době oznámit, komu akcie nakonec prodá. Vedle agentury SITA, která postupuje ve spolupráci s Pentou, se o něj může díky předkupnímu právu přihlásit majitel druhé poloviny - Prvá slovenská investičná skupina s hlavním akcionářem Peterem Vajdou.