50 let od Nobelovy ceny pro Heyrovského. Kdo bude další?
10.12.2009 12:50 Původní zpráva
Přesně před padesáti lety, 10. prosince 1959, převzal Jaroslav Heyrovský ve Stockholmu Nobelovu cenu za chemii. Zatím zůstává jediným Čechem, který toto nejprestižnější světové ocenění obdržel ve vědeckém oboru. A nevypadá to, že by jeho úspěch další český vědec v blízké budoucnosti napodobil.
Heyrovský (1890-1967) cenu získal za vývoj polarografie - analytické metody umožňující určit složení roztoku a koncentraci látek v něm obsažených. Metoda je založena na vyhodnocování závislosti elektrického proudu na napětí mezi elektrodami ponořenými do roztoku, v němž probíhá elektrolýza.
Počátky metody spadají už do roku 1922, kdy Heyrovský v Chemických listech publikoval práci Elektrolysa se rtuťovou kapkovou kathodou. V roce 1924 se svými spolupracovníky sestavil první polarograf s automatickým záznamem polarizačních křivek, z nichž lze informace o složení roztoku vyčíst.
Polarografie našla využití především v biologii, farmacii a biochemii. Používá se dodnes, především pro svou finanční nenáročnost. Vědci však už mají k dispozici citlivější metody, takže význam polarografie je dnes spíše okrajový.
Heyrovského osobnost a práci připomíná putovní výstava Příběh kapky, která je momentálně k vidění v Křížové chodbě pražského Karolina. Otevřeno je denně od 10 do 17 hodin, výstava končí 18. prosince. O tomto víkendu (12. a 13. prosince) si mohou návštěvníci poslechnout také přednášku Jaroslav Heyrovský - příběh nobelisty.
ČTĚTE TAKÉ: Originál Nobelovy medaile na výstavě o Heyrovském nebude
Kdo po Heyrovském?
Loni unikla na veřejnost informace o tom, že čeští vědci nominují na Nobelovu cenu chemika Antonína Holého - autora chemických látek, které jsou základem řady protivirových léků, včetně jednoho z nejúspěšnějších přípravků držících na uzdě virus HIV. Letos však mezi oceněnými nebyl.
ČTĚTE TAKÉ: Nobelova cena pro Antonína Holého? Mlčeti zlato
Několikrát byl na Nobelovu cenu navržen také další chemik, Josef Michl. Nejcitovanější vědec českého původu. Od roku 1968 však působí v zahraničí, momentálně na Coloradské univerzitě v Boulderu. Zabývá se fyzikální a organickou chemií, především rozvojem nového oboru, takzvané molekulární elektroniky. Jeho tým hledá způsoby, jak jednotlivé organické molekuly využít coby elektronické součástky, například tranzistory.
Letošní Nobelovy ceny
Dnes se ve Stockholmu uskuteční slavností předání Nobelových cen letošním laureátům. (Pouze Nobelova cena za mír se uděluje v norském Oslu.)
ČTĚTE TAKÉ: Nobelova cena za medicínu: Proč buňky (ne)stárnou?
Nobelova cena za fyziku: Optická vlákna a digitální foto
Nobelova cena za chemii: buněčná továrna na bílkoviny
Foto: profimedia.cz, Akademie věd, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.