Historické dědictví
Archeologové se po 50 letech vracejí na hrad Štamberk pokračovat s vykopávkami
04.08.2020 10:25
Archeologové se po více než 50 letech vrátili na zříceninu hradu Štamberk u Řásné na Jihlavsku. Kdysi mohutný hrad s přibližně hektarovou rozlohou je zničený zřejmě od poloviny 15. století. Záměrem Mikroregionu Telčsko je lépe hrad zpřístupnit veřejnosti. Čeká ho sanace dochované věže a odhalení zdiva zarostlého vegetací. Za mikroregion to uvedl Jan Švaříček.
"V největším prostoru nádvoří budeme dělat i turistický přístřešek, jsou do toho zapojeni památkáři, akademie věd i místní architekt. Chceme tam vybudovat místo, které by mohlo fungovat i jako venkovní učebna nebo zázemí pro turisty," řekl Švaříček. Úprava Štamberku je součástí akce Regionem renesance proti proudu času podpořené díky přeshraniční spolupráci s Rakouskem. Okolo šesti milionů korun má mikroregion na to, aby vybudoval i tři další naučné stezky a vyhlídkové místo nad Urbanovem. Hotovo má být do poloviny roku 2022.
Archeologové Muzea Vysočiny Jihlava (MVJ) pracují na hradě přes měsíc. Odkryli několik sond v horní i spodní části hradu. Dostali se i pod vrstvy zachycující zánik hradu v době husitských válek. Srovnáním nálezů z jednotlivých vrstev pomůže k dataci obdobných nálezů z okolí.
Na průzkumu pracuje denně až šest lidí včetně brigádníků. Kromě keramiky včetně kachlů z kamen se podařilo najít i gotický klíč k vratům nebo větším dveřím. V sondě v horním paláci čekal na brigádníka Vojtěcha Hanzala.
Podle vedoucího archeologického oddělení MVJ Davida Zimoly má badatelský výzkum především zjistit architekturu hradu, poradit, jak ji chránit a později prezentovat. Už se podařilo odkrýt zeď horního paláce, širokou 180 centimetrů. Její mohutnost napovídá, že stavba nad ní mohla být několikapatrová.
Nález části bronzového zvonu
Archeologové se Štamberkem naposledy zabývali v 60. letech 20. století výzkumem vedeným Josefem Bláhou. Odkryli část parkánu, opevnění hlavního paláce. "Našli tady i fragmenty bronzového zvonu, takže v areálu pravděpodobně byla hradní kaple, kde by se takový zvon dokázal uplatnit," řekl Zimola. Současný výzkum bude pokračovat v roce 2021.
První písemná zpráva o hradu nazývaném dřív také Šternberk je z roku 1356, kdy hrad prodával Štěpán z Březnice Jindřichovi z Hradce. K panství patřilo v minulosti až 22 vsí. "Zánik se spojuje s tažením Jana Hvězdy z Vícemilic zvaného Bzdinka, který tady operoval v roce 1423 a který to měl údajně podle barokní tradice Tomáše Pešiny z Čechorodu v roce 1423 zničit," řekl Zimola. Archeologické nálezy ale podle něho napovídají tomu, že hrad mohl zaniknout i později. "Je možné, že hrad ještě nějakou dobu přežíval. Úplně jasné důkazy pro to ale ještě nejsou," řekl Zimola.
1