Biologové proměnili celé ostrovy v <span>evoluční laboratoře</span>

Věda a technika
12. 5. 2010 08:00
Ještěr anolis - objekt evolučních pokusů na Bahamských ostrovech.
Ještěr anolis - objekt evolučních pokusů na Bahamských ostrovech.

Ještěr anolis - objekt evolučních pokusů na Bahamských ostrovech.Dva biologové z americké Dartmouth College zkoumali, jaké evoluční tlaky působí na ještěry obývající Bahamské ostrovy. Kvůli tomu dočasně ovlivnili prostředí vybraných ostrovů buď tím, že z nich zcela odstranili predátory, nebo je naopak na ostrovy vysadili.

Šlo o jeden z nejrozsáhlejších pokusů zkoumajících fungování přírodního výběru ve volné přírodě. Vědci několik malých ostrůvků zcela zakryli sítí, která zabránila přistát ptákům - potenciálním predátorům místních ještěrů (anolisů). Další ostrovy zůstaly bez této ochrany a na třetí skupinu ostrovů biologové navíc vysadili hady, kteří se ještěry živí.

VIDEO: Evoluce života v 60 sekundách

Potom celé léto sledovali, jak se ještěrům daří. Zjistili, že predátoři je lovili poměrně náhodně, pravděpodobnost ulovení nezávisela ani na velikosti, ani na rychlosti ještěra. Pokud však počet ještěrů na ostrově stoupl nad určitou míru, začali si vzájemně konkurovat. V takové situaci měli šanci na přežití spíše větší a rychlejší jedinci.

Takže na ostrovech, na kterých počet anolisů regulovali predátoři, byla průměrná velikost jedinců menší než na ostrovech, na nichž ještěři soupeřili mezi sebou o potravu a životní prostor. Konkurenční tlak v tomto případě vedl k postupnému zvětšování anolisů a k nárůstu jejich rychlosti.

ČTĚTE TAKÉ: Darwinovo pojetí evoluce vzbuzuje vášně už 150 let

"Smrt, kterou způsobil konkurent, může být důležitější než smrt způsobená predátorem," říká Ryan Calsbeek, jeden z autorů experimentu, jehož výsledky zveřejnil ve své on-line verzi časopis Nature.

Experiment mimo jiné dokládá skutečnost, která je evolučním biologům dobře známa, ale laikům zpravidla uniká: "Boj o přežití" má v přírodě mnoho podob a ne vždy je krvavý. Někdy uspějí ti jedinci, kteří lépe unikají predátorům, v jiných podmínkách je rozhodující například odolnost vůči infekci nebo schopnost obsadit dostatečně kvalitní teritorium.

Pokus je cenný především tím, že ukázal nové možnosti experimentálního ověřování evolučních hypotéz, které se zpravidla testují poměrně obtížně.

Foto: profimedia.cz

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ