Chrámový komplex Angkor Vat odkrývá další záhadu

Věda a technika
13. 8. 2007 22:12
Komplex Angkor Vat v Kambodži
Komplex Angkor Vat v Kambodži

Komplex Angkor Vat v KambodžiKolem slavného chrámového komplexu Angkor Vat v Kambodži se v dávných dobách rozkládalo veliké město, které lze označit za "největší předindustriální lidské sídliště na světě". V nejnovějším čísle odborného časopisu americké akademie věd PNAS to píše tým australských archeologů vedený Damianem Evansem. 

Město kolem chrámu Angkor Vat mělo rozlohu přes 1000 kilometrů čtverečních a protkávala je síť zavodňovacích kanálů, využitelných částečně i jako dopravní tepny. Týmu se pak za pomoci radarového měření z vesmíru, které pro vědce uskutečnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podařilo vytvořit mapu celého města.

Systém kanálů byl vysoce promyšlený. Zajišťoval obyvatelům města čistou pitnou vodu i v dobách monzunových dešťů a častých záplav, které přinášely. Kromě kanálů odhalili archeologové také stopy více než 1000 umělých malých jezer a nejméně 74 dosud neznámých menších chrámů.

Ruiny v oblasti Angkor Vat se datují od 9. do 16. století našeho letopočtu, kdy vzkvétala khmérská říše, jejímž centrem chrám byl. K hlavnímu rozkvětu chrámu došlo ve 12. století za krále Suryavarmana II., kdy se z Angkor Vatu stala největší náboženská stavba na světě a jedinečný důkaz khmérské kultury.

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zapsala Angkor Vat na seznam světového kulturního dědictví v roce 1992. Památka leží asi 240 kilometrů severozápadně od kambodžského hlavního města Phnompenhu.

Tým expertů z Austrálie, Kambodže a Francie v rámci projektu několik let porovnával údaje ze starých, ještě ručně malovaných map, zeměměřičské údaje, letecké snímky a radarová měření pomocí přístrojů NASA a kalifornské Laboratoře tryskového pohonu (JPL).

Výsledkem pak bylo vytvoření první mapy "největšího lidského sídliště předprůmyslové doby" a rozlehlého chrámového komplexu Angkor Vat. Závěry o příčinách pádu této středověké říše v jihovýchodní Asii ale zůstávají nadále neznámé. Není vyloučeno, že za úpadkem stály klimatické změny nebo ekologická katastrofa.

Na fotografii: Komplex Angkor Vat v Kambodži, nedatováno

FOTO: angkorvat.com

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ