Evropané už před 30 tisíci lety vyráběli mouku z kapradí

Věda a technika
19. 10. 2010 11:09
Primitivní mouku lidé vyráběli zřejmě už před 30 tisíci lety.
Primitivní mouku lidé vyráběli zřejmě už před 30 tisíci lety.

Lidé před třiceti tisíci lety, dávno před začátkem zemědělské revoluce, nejedli pouze maso s občasným zpestřením v podobě plodů, hlíz a kořínků, jak se antropologové dosud domnívali. Archeologické nálezy z Česka, Itálie a Ruska přinášejí důkazy o zpracovávání rostlin na mouku.

Palička hmoždíře z Pavlova u Nových Mlýnů.Mezinárodní tým, jehož členem je i Jiří Svoboda z Archeologického ústavu Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, o tom informuje v aktuálním vydání časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Archeologové pod mikroskopem zkoumali škrobová zrna nalezená na kamenných nástrojích z archeologických lokalit v jihomoravském Pavlově, Bilancino u Florencie a Kostěnki jižně od Moskvy. Mnohé z nástrojů připomínají hmoždíř s paličkou.

Škrobová zrna patří různým rostlinným druhům, mimo jiné trávě válečce, orobinci (vodní rostlině známé pod lidovým pojmenováním "doutníky") a kapradinám, jejichž podzemní oddenky jsou na škrob bohaté.

Lidé tehdy ještě neznali zemědělství a rostliny aktivně nepěstovali. Zdá se však, že už znali způsob, jak z jinak obtížně stravitelných rostlin po vysušení a rozemletí získat primitivní mouku bohatou na energii.

Geografická vzdálenost a rozdílný charakter tří zkoumaných lokalit naznačuje, že tento způsob získávání potravy byl už před třiceti tisíci lety v Evropě široce rozšířený.

Orobinec - jeho podzemní oddenky bohaté na škrob lidé mleli na mouku.

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ