Signalizační molekula oxytocin slouží k udržování mezilidských vztahů. Vylučují ji mozky zamilovaných i mozky matek. Nový experiment prokázal, že nás může přimět i k podvádění, ovšem jen v zájmu skupiny, jejímiž členy jsme.
Oxytocin vylučuje v lidském těle hypofýza, drobná žláza podvěšená na spodní části mozku. Jeho vyplavování většinou souvisí se vztahy s jinými lidmi, sexualitou, nebo rodičovstvím. Často se mu říká hormon lásky či objímací hormon. Způsobuje pokles svalového napětí i krevního tlaku. Snižuje hladinu hormonu kortizolu, který vylučuje kůra nadledvinek, pokud jsme ve stresu. Zvyšuje práh bolesti, snižuje úzkost a posiluje pocity klidu, sounáležitosti, bezpečí, souznění a tak podobně. Oxytocin však není jen hormon samých příjemných a hezkých věcí.
Tvrdí to Shaul Shalvi z Ben-Gurionovy univerzity v Negevu a Carsten De Dreuová z Amsterodamské univerzity. V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences zveřejnili výsledky pozoruhodného experimentu, podle nichž z nás oxytocin může udělat i zlé lidi.
Stačí, abychom se cítili být členy nějaké skupiny a mysleli si, že nemorální chování této skupině pomůže. "[oxytocin] přesunuje pozornost lidí od nich samých k jejich skupině nebo kmeni,” pravila De Dreuová.
Týmové hádání
Pokusu se účastnilo šedesát dobrovolníků. Třiceti z nich vědci nechali dýchnout spreje, v němž byly rozptýleny molekuly oxytocinu. Dalším třiceti dali podobný sprej s neúčinným placebem. Pak pokusné osoby požádali, aby si zahrály jednoduchou hru, ve které byly vystaveny možnosti podvádět. Měly odhadovat, kolikrát padne panna a kolikrát orel (respektive jejich místní obdoba)při házení mincí. Svoji úspěšnost hlásily experimentátorům samy.
Za dobrý odhad dostaly drobnou částku peněz. O peníze se dělily se dvěma dalšími účastníky pokusu, jejichž identitu neznaly. Při házení mincí by měl každý člověk uhádnout výsledek přibližně poloviny hodů. Vyšší skóre je nepravděpodobné a dá se považovat za důkaz, že podváděl.
Poctiví nebyli, aspoň v průměru, dobrovolníci ani z jedné experimentální skupiny. Lidé ovlivnění oxytocinem byli ale větší podvodníci, než ti, kteří dostali placebo. Skupina s Placebem udávala úspěšnost šedesát sedm procent. Průměr oxytocinové skupiny byl ještě o třináct procent vyšší. Její členové tvrdili, že uhádli výsledek hodu mincí v osmdesáti procentech případů.
Lež je snadná
Vydělali tak peníze jak sobě, tak svým anonymním spoluhráčům. Sociální hormon oxytocin ovšem dělá z lidí podvodníky jen v sociální situaci. Když vědci pokus zopakovali, ale neřekli lidem ovlivněným oxytocinem, že lhaním pomohou spoluhráčům, neměl hormon na jejich poctivost vliv.
"Naše zjištění se hodí k funkčnímu náhledu na morálku, podle nějž je nepoctivost tvárná a zakotvená v neurobiologických okruzích vzniklých evolucí," prohlásil Shalvi.
Lidem ovlivněným hormonem se také lhalo snadněji než těm, kteří dostali placebo. Podle vědců jim totiž trvalo zalhat kratší dobu, což nejspíš znamená, že museli při lhaní překonávat menší odpor svědomí.