Spolehlivě určit pohlaví i z nedokonale zachovalých kosterních pozůstatků je důležité v archeologii, v kriminalistice i při identifikaci obětí katastrof. Nová metoda využívající 3D zobrazování umožňuje analyzovat pánevní kost s dosud nebývalou spolehlivostí.
Ženská a mužská pánev se od sebe v mnoha ohledech liší. Určení pohlaví na základě jejího výzkumu však dosud bylo založeno na pouhém vizuálním ohledání a výsledný výrok byl ze své podstaty subjektivním názorem dotyčného znalce. I u dobře zachovalých kostí se spolehlivost metody pohybuje jen kolem devadesáti procent a u neúplných částí pánve množství chyb roste.
Dvě antropoložky ze Severokarolinské státní univerzity a z texaské Státní univerzity Sama Houstona nyní v časopise Journal of Forensic Sciences přišly s metodou umožňující subjektivní zkreslení eliminovat.
Vědkyně identifikovaly přes dvacet anatomických znaků charakteristických pro mužskou a ženskou pánev. Zkoumaná kost se nasnímá z různých úhlů a počítač ze snímků sestaví virtuální 3D model, který je možno přesně analyzovat. Pánev ani nemusí být úplná. Stačí, aby se na dochovaném úlomku našlo alespoň několik z důležitých znaků.
Nová metoda vykazuje spolehlivost 98 procent a vyšší (mírně se liší u obou pohlaví a u lidských ras). Pro soudy může být důležité, že se popis pánevní kosti podařilo kvantifikovat, takže výsledek ohledání už není možno tak snadno zpochybnit poukazem na možnou chybu soudního znalce.