Psychologie
Máte trému? Napište o tom, uleví se vám
27.01.2011 07:45 Původní zpráva
Nejeden student propadl u zkoušky a nejedno veřejné vystoupení skončilo fiaskem kvůli nervozitě, trémě a stresu. Pomoc je překvapivě jednoduchá: ze svých obav se podle psychologů stačí vypsat.
Nervozitou sužovaným studentům prospěje, když si těsně před důležitou zkouškou sednou a napíšou několik vět o tom, jak mizerně se cítí. Zní to paradoxně. Selský rozum napovídá, že na příčiny stresu je lepší nemyslet, ne se v nich masochisticky rýpat. Jenomže výzkum psychologů z Chicagské univerzity, publikovaný v časopise Science, usvědčuje selský rozum z omylu.
Depresivním pacientům pomáhá, když o svých potížích pravidelně píšou do deníčku nebo třeba na veřejně přístupném blogu. Psycholožku Sian Beilockovou napadlo, že podobná metoda by mohla přinést úlevu i zdravým lidem, kteří snadno propadají panice před zkouškou, klíčovým obchodním jednáním nebo vystoupením na veřejnosti.
Dobrovolníci z řad studentů nejprve dělali test z matematiky, o němž věděli, že jeho výsledky nejsou nijak důležité. Před opakováním pokusu jim vědci za dobrý výsledek slíbili finanční odměnu. Navíc je vystrašili informací, že během řešení příkladů budou natáčeni na video a testy budou opravovat jejich učitelé matematiky. Studenti se rázem ocitli pod psychickým tlakem.
Polovina studentů měla před testem deset minut psát o svých pocitech, druhá polovina měla jen klidně sedět a soustředit se. Zatímco kontrolní skupina se oproti prvnímu testu zhoršila v průměru o dvanáct procent, "píšící" skupina se naopak o pět procent zlepšila. Psaní o neutrálním tématu přitom zlepšení nepřináší, jak prokázaly další pokusy. Nestačí tedy mozek jakkoli zaměstnat, aby neměl čas panikařit. Podle autorů výzkumu se psaním o obavách odblokuje pracovní paměť, která se jinak stresovými faktory zaobírá pořád dokola.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.