Mezinárodní vědecký tým už v polovině listopadu prozkoumá hrobku v Týnském chrámu, v níž se skrývají ostatky dánského astronoma Tychona Braha (1546-1601). Průzkum iniciovali dánští vědci, kteří se snaží zjistit pravou příčinu astronomova úmrtí.
V učebnicích se píše, že Brahe zemřel v souvislosti s ledvinovými kameny. Podle některých indicií ale mohl být Brahe otráven, a to dokonce na pokyn dánského krále Kristiána IV. Vědci hrobku otevřou v pondělí 15. listopadu. ČTK to po schůzce týmu řekl archeolog Zdeněk Dragoun.
"Schránka s ostatky se vyzvedne a bude odvezena do antropologického depozitáře Národního muzea, kde se otevře," řekl Dragoun. Ostatky byly do schránky uloženy v roce 1901, kdy se hrobka poprvé otevírala. Tehdy podle Dragouna vědci nezpracovali potřebnou dokumentaci, proto ji nyní archeologové doplní.Odebrané vzorky se budou zkoumat pravděpodobně do čtvrtka, v pátek 19. listopadu se vrátí na své místo do Týnského chrámu na Staroměstské náměstí. V kostele se při té příležitosti bude sloužit mše.
Výzkumu se kromě dánských vědců a českých archeologů zúčastní další experti, například zástupci Národního muzea a Akademie věd. Své odborné stanovisko připojí podle Dragouna také expertka na středověký oděv, jehož zbytky by se mohly v hrobce nalézt.
Každý účastník výzkumu podá v rámci své odbornosti zprávu. Výsledný dokument by se měl publikovat v odborném tisku v Dánsku i v Česku.
Dánský astronom, astrolog a alchymista působil na pražském dvoře císaře Rudolfa II. Habsburského.
Podle analýzy dánského toxikologa Benta Kampeho se v Brahově vousu vyjmutém z hrobu v roce 1901 objevilo neobvykle vysoké množství rtuti. Podle něj si astronom mohl otravu zapříčinit sám, když na sobě testoval různé elixíry.
S nejnovější teorií o Brahově úmrtí však vystoupil dánský historik Peter Andersen, který se domnívá, že učence otrávil jeho vzdálený příbuzný, švédský šlechtic Erik Brahe, a to na pokyn dánského krále Kristiána IV. Podle legendy zemřel Brahe na protržení močového měchýře, když ze společenských důvodů nemohl vstát od hostiny dříve než císař Rudolf II.
Co skrývá hrobka Tychona Braha? Vědci chystají průzkum
Věda a technika
28. 10. 2010 15:46
Sousoší Tychona Braha a Johanna Keplera v Praze.
Autor: ČTK Foto: archiv