<span>Jed vodních šneků</span> může posloužit jako lék

Věda a technika
28. 4. 2008 15:30
Mořští plži rodu homolice možná budou svými jedy léčit desítky nemocí.
Mořští plži rodu homolice možná budou svými jedy léčit desítky nemocí.

Mořští plži rodu homolice možná budou svými jedy léčit desítky nemocí.Toxiny jedovatých vodních hlemýžďů rodu homolice mohou nabídnout nové a dokonalejší alternativy anestezie a léků na potlačování bolesti, léčbu cukrovky či Alzheimerovy choroby.

Evropský výzkumný projekt, na kterém se podílejí vědci ze třinácti zemí včetně Slovenska, má za cíl analyzovat co největší počet z více než stovky složek, které tvoří jed mořských plžů z rodu homolice, kterým se také říká mořští šneci. Tito lovci vystřelují po mlžích a menších rybách jedem napuštění trn, který oběť velmi rychle paralyzuje a brzy i zabíjí. Lidem by však jednotlivé toxiny různých druhů homolic mohly posloužit v mnoha ohledech, například pro boj s bakteriálními infekcemi, záněty nebo k potlačování chronické bolesti.

Evropská unie financuje výzkum osmi miliony eur, za které vědci od Švýcarska po Slovinsko zkoumají šneky, jejichž více než pět set druhů žije převážně v tropických vodách Tichého a Indického oceánu. „Zhruba devadesát procent složek jedu ještě nikdo nikdy neprozkoumal," tvrdí Alan Harvey z Výzkumného institutu léčiv při univerzitě ve skotském Strathclyde, který je součástí mezinárodního vědeckého týmu.

Ve výčtu využití toxinů téměř nelze dojít konce: může z nich být skvělý anesteziologický přípravek, mohou pomáhat lidem s nemocemi srdce, po mrtvici, s degenerativními onemocněními mozku, při cukrovce, léčit mohou celou řadu bakteriálních onemocnění a zánětů.

Zatím nejdál v praktickém využití sloučenin ze smrtelných šnečích jedů je Baldomero Olivera z Univerzity v Utahu, který extrahoval toxin ziconotid. Ten je tisíckrát účinnější než morfium, ale přitom není návykový. Jeho syntetická verze by měla posloužit lidem s chronickými bolestmi, například při artritidě, bolestech hlavy a podobně. Lék blokuje kalciové kanálky v nervových buňkách, které tak nemohou přenášet signály o bolesti do mozku. Při testech léku zažil Olivera téměř magické okamžiky, při kterých lidé neschopní chodit kvůli poškozených nervům v nohách začali po několikatýdenní terapii tančit. Právě takových významných výsledků by chtěla dosáhnout i evropská skupina.

Foto: archiv

Další čtení

Raketa společnosti SpaceX - ilustrační foto

Největší raketa lidstva odstartovala. A asi vybuchla. I tak jde prý o milník

Věda a technika
28. 5. 2025

Kdo táhne Evropu do vesmíru? Příběh ESA a české stopy

Věda a technika
26. 5. 2025

Streamovací služba Max od HBO patří mezi nejúspěšnější na trhu

Věda a technika
26. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ