Končí rok bitev o podobu české vědy. Výsledek nejistý
23.12.2009 08:00 Původní zpráva
Přes léto se rozhořel a dosud nepohasl spor o směřování české vědy. Padají silná slova o likvidaci a černých dírách nikoli ve vesmíru, ale na ministerstvu průmyslu. Poprvé v porevoluční historii vyšli protestující vědci do ulic.
Na výzkum půjde v roce 2010 ze státního rozpočtu stejně jako letos necelých 25 miliard korun, změní se však jejich rozdělení mezi jednotlivé příjemce. V červnu o tom rozhodla vláda, když schválila návrh předložený Radou pro výzkum, vývoj a inovace.
Rozpočet Akademie věd České republiky (AV ČR) se měl snížit o jednu miliardu, což představuje pokles o dvacet procent. A podle tehdejšího předběžného výhledu by největší česká výzkumná instituce měla v roce 2012 dostat jen polovinu letošní částky. Výzkumné rozpočty ministerstev povětšinou klesají nebo stagnují, vysoké školy také nečeká období hojnosti. Pouze ministerstvo průmyslu má během tří let poskočit z 3,7 na 5,1 miliardy.
AV ČR kvůli tomu svolala mimořádný sněm. Vědcům vadí, že stát bude sponzorovat inovace v soukromých firmách, přičemž na základní výzkum budou peníze chybět. Právě základní výzkum je přitom nutnou podmínkou jakýchkoli budoucích aplikací, které mohou v dlouhodobém měřítku pro státní pokladnu znamenat výrazný zdroj příjmů.
ČTĚTE TAKÉ: Válka o peníze na českou vědu se přiostřuje
Nositel Nobelovy ceny v Praze obhajoval základní výzkum
Nepovedená metodika
Kritika mířila především na zmiňovanou Radu pro výzkum, vývoj a inovace, která coby poradní orgán vlády připravila mimo jiné novou metodiku hodnocení vědeckých výsledků. Ta se pokouší převést rozmanité vědecké výsledky na body, na jejichž základě je možno sestavovat žebříčky a přidělovat finance.
Podle jejích odpůrců je však metodika příliš zjednodušená, vede k nespravedlivým výsledkům a k nahrazování kvality kvantitou. Akademii věd to vadí, protože, řečeno ústy předsedy Jiřího Drahoše, nechce „nahrazovat jedno salto dvěma kotouly".
Průmysl akademii oponuje
Za současnou podobu reformy se naopak postavila Hospodářská komora ČR. Vyslovila se pro redukci Akademie věd, převod některých jejích pracovišť pod vysoké školy a důraz na praktické aplikace. Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) se zastal také Svaz průmyslu a obchodu.
ČTĚTE TAKÉ: Průmysl i politici komentují krácení rozpočtu Akademie věd
Jaký výzkum má stát platit? Vědci a průmysl se neshodnou
Vědci v ulicích
Pracovníci ústavů Akademie věd v červenci založili fórum Věda žije! Sepsali petici a uspořádali několik protestních happeningů. Ulice Prahy tak byly svědky neobvyklých výjevů. Místo zemědělců, na jejichž protesty je město zvyklé, o sobě dávali vědět pracovníci Akademie věd podpoření studenty a řadou pedagogů z vysokých škol.
ČTĚTE TAKÉ: V centru Prahy zavraždili českou vědu
Petice žádá změny v reformách vědy a vysokého školství
Premiér Jan Fischer slíbil najít ve státním rozpočtu pro AV ČR půl miliardy - polovinu částky, o kterou jí měla dotace klesnout.
Poslední srpnový den pak Fischer svolal kulatý stůl, jehož účastníci z řad AV ČR, vysokých škol i průmyslu se shodli na nutnosti změn ve fungování RVVI a ve stávající metodice hodnocení vědy.
ČTĚTE TAKÉ: Vědci dostanou přidáno. Vláda slibuje půl miliardy
Rada pro výzkum a vývoj ztrácí půdu pod nohama
Politici odpovídají: Jak dál s vědou a vysokými školami?
Na další kulatý stůl 10. října už ale Fischer nepřišel a Drahošovi vzkázal, že je možné buď věcně jednat, nebo demonstrovat a křičet, ale ne obojí zároveň. Vedení AV ČR sice protesty neorganizuje, podle Fischera by se však od nich mělo distancovat.
ČTĚTE TAKÉ: Premiér nepřišel na kulatý stůl o vědě, vadí mu protesty
Vědci napsali Fischerovi, že mají právo demonstrovat
Na prosincovém akademickém sněmu vystoupil prezident Václav Klaus, podle něhož je financování vědy třeba vnímat v kontextu ekonomické situace země. "Na omezení příjmů si bude muset zvyknout i Akademie věd," řekl vědcům. Ti se brání, že nejde o šetření, ale o přerozdělování finančních prostředků od základního výzkumu k podpoře soukromých inovací. Řešení sporu tak stále zůstává skryto hluboko za obzorem.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus: Většina zemí vědeckou akademii nemá a nepotřebuje
Základní výzkum je ohrožen, varuje šéf Akademie věd
Inovace ano, ale ne na úkor vědy, říkají rektoři
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.