<span>Navigace Galileo:</span> velký evropský kšeft

Věda a technika
7. 12. 2007 13:19
Pohyb družic systému Galileo kolem Země.
Pohyb družic systému Galileo kolem Země.

Pohyb družic systému Galileo kolem Země.Projekt satelitní navigace strnulý v kómatu se nakonec Evropské komisi podařilo po krátkém kšeftování oživit. Pokud proběhne bez větších potíží i následný boj o zakázky, bude snad systém fungovat v roce 2013.

Nejprve ministři financí členských zemí EU přiklepli na projekt finanční přebytky ze zemědělství, ministři dopravy pak naplánovali stavbu. Dosavadní odpírači v čele s Velkou Británií, Německem a Nizozemím nakonec v naději na zajímavé zakázky pro své firmy souhlasili. Když dohodu schválí do konce roku všechny státy, začne se budovat.

Galileo sestávající z třiceti družic přitom mělo být v současné době už nejméně ze čtvrtiny hotové. Jenže původně zvolený princip soukromého financování totálně zkrachoval, když deset společností konsorcia záhy zjistilo, že na projektu nikdy nemohou vydělat: pokud bude jeho používání zadarmo, prodělají, pokud by chtěli za navigaci platit, budou všichni používat GPS, které je zadarmo.

Letos na jaře se tak Galileo zarazilo, byly vypuštěny jen dva satelity. Na orbitu je nyní jen jeden, navíc pouze testovací. Evropská komise se nakonec rozhodla financovat Galileo ze svých peněz: cena se vyšplhá na 3,4 miliardy eur (asi 90 miliard korun).
 
Tak si to postavte

Dohadování ministrů dopravy členských zemí nakonec vedlo k téměř absolutnímu souhlasu během hlasování o budoucnosti Galilea. Proti bylo Španělsko, které chtělo jedno ze dvou pozemních řídících středisek naplánovaných do Německa a Itálie, na svém území. Nakonec se pod souhlas podepsalo také, uplaceno slibem, že v Madridu bude další plnohodnotná (a nadbytečná) stanice, pokud si ji Španělé sami zaplatí.

Galileo by mělo po zkompletování nabízet podobné služby jako v současnosti používané americké GPS, bude však přesnější, polohu určí s rozlišením do jednoho metru (GPS je přesný zhruba na 10 metrů). Zvládne i zajímavé doplňkové služby, například sledování dopravy na evropských silnicích.

Nové satelitní navigační systémy buduje také Rusko (GLONASS) a Čína (Beidou). Oba už jsou z části funkční, ale pokrývají zatím především území svých otcovských států. Ruský GLONASS by nicméně měl být v budoucnu volně přístupný stejně jako GPS. Čínský Beidou, zatím sestávající z pěti družic, bude prý sloužit už příští rok při olympijských hrách.

Foto: archiv

Autor: - lbz -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ