Pes ukradne ze stolu klobásu, lehne si do křesla, do kterého nesmí, nebo rozbije starožitnou vázu. A vzápětí se zatváří provinile a dává svému pánovi najevo, že svého uličnictví upřímně lituje. Ale ve skutečnosti to může být trochu jinak.
Alexandra Horowitzová z newyorské Barnard College provedla pokusy, při nichž záměrně uvedla majitele psů v omyl ohledně chování jejich čtyřnohého kamaráda. Načež sledovala, jak lidé „čtou" psí chování.
Majitele požádala, aby zanechal svého psa o samotě s pamlskem a přikázal mu, že se dobroty nesmí ani dotknout. Některý pes neuposlechl a pamlsek sežral, jiný odolal a proti příkazu svého pána se neprohřešil. Horowitzová pak majitele přivolala zpět, ale některé z obelhala. Tvrdila jim, že jejich pes pamlsek sežral, přestože to nebyla pravda, nebo naopak zamlčela, že pes neposlechl, a vychválila jeho poslušnost.
Někteří psi tak od svých majitelů dostali vyčiněno, přestože se nijak neprovinili, další trestu „nespravedlivě" unikli. Jejich majitelé pak vyplňovali test, který vyhodnocoval, jak chování svého psa vnímají.
Ukázalo se, že lidé u svého psa pozorují „provinilý" výraz, pokud se sami domnívají, že pes něco provedl - přestože to není pravda.
Ve skutečnosti byl psův výraz spíše odpovědí na chování majitele a místo vědomí viny mohl vyjadřovat výčitku nebo prostě jen neporozumění situaci, která se vyvinula jinak, než psovi napovídaly jeho instinkty. Alexandra Horowitzová proto varuje před přehnaným „polidšťováním" zvířat a nemístnou lidskou interpretací jejich chování.
Foto: profimedia.cz