Nejmenší dosud známý druh mamuta žil před asi 800 tisíci lety na Krétě. V kohoutku měřil pouhých 113 centimetrů a připomínal mládě dnešního slona indického. Jen byl robustnější, měl silnější nohy a v dospělosti zahnuté kly.
"Ostrovní nanismus", tedy vývoj trpasličích forem živočichů na ostrovech, je jev biologům dobře známý. Mimo jiné stísněné prostředí či omezená možnost získat kořist vede k tomu, že běžně velcí živočichové mají na ostrovech tendenci během evoluce svou velikost zmenšovat. Pokud tak neučiní, vyhynou. Stejným procesem se zřejmě vyvinul i trpasličí druh člověka Homo floresiensis, který obýval indonéský ostrov Flores ještě před 18 tisíci lety.
Ostatky prehistorických trpasličích slonů jsou známy ze středozemských ostrovů Sicílie či Malty. I fosílie nalezená na Krétě v roce 1907 byla dlouhou dobu považována za příslušníka sloního rodu. Paleontologové z londýnského Přírodovědného muzea však po srovnání anatomie zubů a kostí s materiálem z ostatních již známých druhů trpasličích slonů a mamutů došli k závěru, že jde o trpasličí druh mamuta. O svém závěru informují v časopise Proceedings of the Royal Society B.