Krétu kdysi obývali "kapesní" mamuti

Věda a technika
9. 5. 2012 08:20
Krétský mamut by se do filmu Doba ledová nehodil. Byl by menší než lenochod Sid, což by nepůsobilo dobře.
Krétský mamut by se do filmu Doba ledová nehodil. Byl by menší než lenochod Sid, což by nepůsobilo dobře.

Nejmenší dosud známý druh mamuta žil před asi 800 tisíci lety na Krétě. V kohoutku měřil pouhých 113 centimetrů a připomínal mládě dnešního slona indického. Jen byl robustnější, měl silnější nohy a v dospělosti zahnuté kly.

"Ostrovní nanismus", tedy vývoj trpasličích forem živočichů na ostrovech, je jev biologům dobře známý. Mimo jiné stísněné prostředí či omezená možnost získat kořist vede k tomu, že běžně velcí živočichové mají na ostrovech tendenci během evoluce svou velikost zmenšovat. Pokud tak neučiní, vyhynou. Stejným procesem se zřejmě vyvinul i trpasličí druh člověka Homo floresiensis, který obýval indonéský ostrov Flores ještě před 18 tisíci lety.

Ostatky prehistorických trpasličích slonů jsou známy ze středozemských ostrovů Sicílie či Malty. I fosílie nalezená na Krétě v roce 1907 byla dlouhou dobu považována za příslušníka sloního rodu. Paleontologové z londýnského Přírodovědného muzea však po srovnání anatomie zubů a kostí s materiálem z ostatních již známých druhů trpasličích slonů a mamutů došli k závěru, že jde o trpasličí druh mamuta. O svém závěru informují v časopise Proceedings of the Royal Society B.

Další čtení

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ