Malárií se ročně nakazí 250 milionů lidí. Milion jich umírá, především malé děti. Novou zbraní v boji proti ní se může stát geneticky upravený komár. Nemoc přijde o svou "taxislužbu".
Původcem malárie je jednobuněčný parazit Plasmodium napadající červené krvinky. Boj s ním zatím není příliš úspěšný, k dispozici nejsou žádné účinné vakcíny. Výzkum se proto soustředí na komáry, kteří ho přenášejí. K jejich hubení se v tropech používají nejrůznější insekticidy včetně u nás už dávno zakázaného DDT. V řadě oblastí se tak daří držet jejich počty pod kontrolou, jejich úplná likvidace však možná není. Nehledě na ekologické škody a zdravotní rizika spojená s chemickými postřiky.
ČTĚTE TAKÉ: Tým Antonína Holého vyvíjí lék proti malárii
Alternativní přístup usilující o "vyšlechtění" komárů odolných vůči prvokům má také svá úskalí. "Pokud chcete efektivně zastavit šíření malárie, potřebujete komáry stoprocentně odolné vůči Plasmodiu. Pokud unikne jediný prvok a infikuje člověka, veškeré úsilí bude marné," říká Michael Riehle z Arizonské univerzity. Právě jeho týmu se nyní podařilo odolné komáry pomocí genetické úpravy získat.
Vědci vytvořili umělý úsek DNA, který zabudovali do komáří dědičné informace. Díky němu komár neustále produkuje enzym povzbuzující imunitní systém v boji s parazity. Navíc mírně zkracuje délku komárova života. Malárii přitom mohou přenášet pouze nejstarší jedinci, protože parazit potřebuje dlouhou dobu, aby se v hmyzím organismu rozmnožil. Testy ukázaly, že vnesený gen je schopen infekci zcela zabránit.
ČTĚTE TAKÉ: Nebojte se GMO, vzkazují čeští vědci evropským politikům
Ještě však není vyhráno. Mají-li upravení komáři nahradit přírodní populace, musí mít vůči nim nějakou výhodu, díky níž se v konkurenčním boji prosadí. A to je zatím problém. Svět zbavený malárie tak stále zůstává skryt za obzorem dalšího výzkumu.
Foto: James Gathany