V Petrohradě se dnes čeká schválení mezinárodního záchranného programu, který má zajistit, že nynější počet zhruba 3200 volně žijících tygrů se do roku 2022 zdvojnásobí. Dokument bude přijat v rámci summitu o ohrožené populaci tygrů, který ve městě na Něvě zasedá od neděle.
Účastní se ho experti OSN a představitelé třinácti zemí, ve kterých se ještě ve volné přírodě velká kočkovitá šelma vyskytuje.
Ve volné přírodě se tygři vyskytují už jen ve třinácti asijských zemích. Nejvíce jich žije v Indii (až 1650) a v Indonésii (kolem 450). Ve stovkách se počet tygrů pohybuje na ruském Dálném východě, v Nepálu, Malajsii, Thajsku a v Bangladéši. Na desítky a jednotlivce se tygři počítají v Barmě, Vietnamu, Bhútánu, Číně, Kambodži a v Laosu. Před sto lety se přitom jejich celkový počet ve volné přírodě odhadoval na 100 tisíc.
Projekt záchrany tygrů má dostat náležitou politickou podporu. Petrohrad dnes hostí čínského premiéra Wen Ťiao-paa, americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou a ruského premiéra Vladimira Putina, pod jehož záštitou celý "tygří summit" jedná. Podle nej je situace tygrů ve světě "blízká katastrofě. Osud tygrů je úzce spjat s budoucností celého lidstva, řekl.
Na záchranný program má být podle předpokladů Světové banky jen během příštích pěti let poskytnuto kolem 350 milionů dolarů (přes 6,4 miliardy korun).