Vzkazy na toaletě

Věda a technika
3. 11. 2014 09:38
Lemuři jsou plaší tvorové, které je těžké pozorovat.
Lemuři jsou plaší tvorové, které je těžké pozorovat.

Maličcí lemuři nemají rádi společnost. Žijí osaměle. Kontakt s příbuznými a sexuálními partnery udržují pomocí stromů, ke kterým chodí močit.

Lemur bělonohý žije na jediném místě na světě - v suchých křovinách jižní části ostrova Madagaskar. Je to nenápadný noční savec živící se listím. Pomineme-li matky žijící společně s mláďaty, lemuři se navzájem stýkají jen vzácně, jsou samotáři. Teritoria samců a samic se sice překrývají, avšak tráví spolu minimum času. Území příbuzných jedinců ale navzájem sousedí. Jak spolu udržují kontakt? Podle zoologů jim pomáhají společné "latríny".

Lemuři z jedné rodiny chodí močit ke stejnému stromu, u kterého nechávají i chemické vzkazy. Vědci z univerzity a střediska pro výzkum primátů v německém Göttingenu nyní tento zajímavý zvyk podrobně prozkoumali, když čtrnáct lemurů vybavili sledovacími obojky. Podle závěrů zveřejněných v časopise Behavioral Ecology and Sociobiology zvířata ze stejné rodiny skutečně navštěvují stejné stromy. Protože ale nemají chuť se vzájemně setkávat, chodí "na záchod" každý v jinou dobu.

"Chemické stopy v moči jsou unikátní pro každého lemura, takže zanecháním pachových značek jsou schopni interagovat a udržovat vazbu se svou rodinou, aniž se s ní setkávají," řekla bioložka Iris Dröscherová. Kromě vlastní rodiny slouží záchodové stromy i ke komunikaci s cizinci. Když se poblíž objeví nový samec, začnou je ti domácí navštěvovat častěji. Na stromech nechávají pachové značky, které slouží jako varování - říkají sokům, že teritorium je obsazeno, a kdyby zkusili ucházet se o místní samičku, mohli by přijít k úhoně.

Autor: - rjh -Foto: archiv , Hajarimanitra Rambeloarivony/DPZ

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ