Projekty <span>českých studentů</span> uspěly na mezinárodní soutěži

Věda a technika
17. 5. 2010 08:19
Hlavní vítězové: Amy Chyaová, Kevin Ellis a Yale Fan.
Hlavní vítězové: Amy Chyaová, Kevin Ellis a Yale Fan.

Patrik Čermák s Peltierovým článkem.Čtyři čeští studenti letos znovu uspěli na světové soutěži v oboru vědy a techniky pro středoškoláky. Vybojovali ve svých kategoriích třetí místa za jeden individuální a jeden týmový projekt. Soutěže Intel ISEF se zúčastnilo 1611 středoškoláků z 59 zemí. Pět projektů pocházelo z Česka.

S prací nazvanou Perspektivní termoelektrické teluridy získal třetí místo v kategorii Materiály a bioinženýrství Patrik Čermák, student Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích.

Autor se věnuje termoelektrickým jevům a sám si vyhledává a syntetizuje nové krystalické materiály na bázi teluru pro konstrukci tzv. Peltierova článku. Jeho základem jsou dva rozdílné vodiče zapojené v sérii. Při průchodu elektrického proudu se jedna ze styčných ploch ochlazuje a druhá zahřívá, což lze využít například k chlazení elektrických spotřebičů.

Patrik doufá, že mu umístění pomůže ke stáži v zahraničí. Dostal už prý první nabídku - od univerzity v Berkeley.

ČTĚTE TAKÉ: Soutěž odhalila středoškolské vědecké talenty

V kategorii týmových projektů uspěli rovněž se třetím místem studenti sušického gymnázia Jan Paták, Martin Ron a Jan Mareš. Porotu zaujal jejich počítačem řízený testovací prototyp stroje na vertikální navíjení trubiček z uhlíkových vláken.

Hlavní vítězové: Amy Chyaová, Kevin Ellis a Yale Fan.Celkovou vítězkou se patnáctiletá Amy Chyaová za výzkum v oblasti chemie. Její výzkum se soustředil na novou metodu léčby rakoviny, jež využívá světelnou energii k aktivaci léčiv, které ničí rakovinné buňky.

Mezinárodní soutěž Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) má v USA, kde se pořádá od roku 1950, velkou tradici. Čeští studenti v ní loni získali prvenství s robotem, který dokáže vyhledávat předměty pomocí vlastního programu a manipulovat s nimi buď pomocí automatického systému, nebo manuálním řízením z počítače.

ČTĚTE TAKÉ: Robot studentů z Litomyšle obstál ve světové konkurenci

Foto: Intel, Vladimír Pick

Autor: ČTK

Další čtení

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ