Soutěž odhalila středoškolské <span>vědecké talenty</span>

Věda a technika
7. 5. 2010 12:08
Cílem soutěže je vyhledat a podpořit talenty už na střední škole.
Cílem soutěže je vyhledat a podpořit talenty už na střední škole.

Cílem soutěže je vyhledat a podpořit talenty už na střední škole.Termoelektrický článek, kosmické gama záblesky nebo gramatika paštúnského jazyka. To jsou některé z vědeckých a technických projektů, které středoškolští studenti prezentovali v rámci 17. ročníku soutěže Expo Science Amavet.

Soutěž si klade za cíl objevit a podporovat nové vědecké a technické talenty mezi českými středoškoláky. Studenti na svých projektech mohou spolupracovat s vědeckými ústavy a vysokými školami, takže se ještě před maturitou dostanou do kontaktu se skutečnou vědeckou prací. Účastníci loňského finále následně uspěli i v mezinárodním srovnání.

ČTĚTE TAKÉ: Robot studentů z Litomyšle obstál ve světové konkurenci

Lonští finalisté z Gymnázia A. Jiráska v Litomyšli uspěli i ve světě.Do finále, které proběhlo 6. a 7. května v budově Akademie věd na Národní třídě, postoupilo 35 nejlepších studentů z regionálních kol. Své projekty odborné porotě představili formou posterových prezentací.

Porota složená ze zástupců ústavů Akademie věd a vysokých škol hodnotila nejen odborný obsah, ale i schopnost stručně a srozumitelně vysvětlit princip a přínos práce, a také úroveň jazykových znalostí.

Soutěž organizuje Asociace pro mládež, vědu a techniku (Amavet) za podpory společnosti ČEZ a pod záštitou předsedy Akademie věd.

Gama záblesky i paštúnský jazyk

Vítěz Patrik Čermák s Peltierovým článkem.Zvítězil projekt Patrika Čermáka ze SPŠE Pardubice "Peltierův článek". Autor se věnuje termoelektrickým jevům a sám si vyhledává a syntetizuje nové krystalické materiály na bázi teluru. Základem Peltierova článku jsou dva rozdílné vodiče zapojené v sérii. Při průchodu elektrického proudu se jedna ze styčných ploch ochlazuje a druhá zahřívá, což lze využít například k chlazení elektrických spotřebičů.

Druhé místo obsadil Tomáš Paseka z Hradce Králové s projektem Souhrn gramatiky paštúnského jazyka. Podle jeho znalostí o indoíránských jazycích se zdá, že z něho roste druhý Champolion (rozluštil hieroglyfy) nebo Bedřich Hrozný (rozluštil chetitské písmo).

Třetí skončil Lukáš Fajt z pardubického gymnázia, který se zabývá jednou z největších záhad fyziky - gama záblesky z kosmu.

Druhý Tomáš Paseka uspěl s prací Souhrn gramatiky paštúnského jazyka."Cílem této soutěže je podněcovat co nejvíce středoškoláků k rozvíjení tvůrčích schopností, napomáhat k vyhledávání talentů, zprostředkovat jim kontakt se špičkovými pracovišti a umožnit další odborný růst," říká  Marie Dufková, koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ.

Jedenáct nejlepších projektů se zúčastní největší a nejprestižnější soutěže tohoto druhu na světě INTEL ISEF v USA, soutěže I-SWEEEP 2011 v USA, americko-české školy mladých vědců v San Antoniu a dalších odborných akcí v zahraničí i České republice.

Foto: profimedia.cz, Intel, Vladimír Pick

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ