Stroj času startuje, urychlovač napodobuje <span>Velký třesk</span>

Věda a technika
30. 3. 2010 07:45
Pomocí LHC se fyzikové vydají na počátek vesmíru - k Velkému třesku.
Pomocí LHC se fyzikové vydají na počátek vesmíru - k Velkému třesku.

Pomocí LHC se fyzikové vydají na počátek vesmíru - k Velkému třesku.V obřím urychlovači částic LHC v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) u Ženevy začíná jeden z nejočekávanějších vědeckých experimentů všech dob. Fyzikové se pokoušejí napodobit podmínky panující na samém počátku vesmíru. Po počátečních problémech už experiment běží na plné obrátky.

Ve 27 kilometrů dlouhém tunelu LHC proti sobě krouží dva protonové paprsky urychlené téměř na rychlost světla, což každému z nich dává energii 3,5 teraelektronvoltů (TeV). Dnes se vůbec poprvé cesty takto na energii bohatých paprsků potkaly a částice se srážejí při celkové energii 7 TeV. Nic podobného nebylo ve starších a méně výkonných urychlovačích možné.

Operátoři urychlovače měli od rána potíže se stabilitou protonových svazků a v dopoledních hodinách museli LHC restartovat. Opětovné urychlení protonů však proběhlo bez problémů a kolem jedné hodiny odpoledne CERN oznámil, že detektory zaznamenaly první srážky.

ČTĚTE TAKÉ: LHC neohrozí bezpečnost planety, rozhodl německý soud
                        Urychlovač LHC se probouzí

Experiment má fyzikům poskytnout informace o charakteru temné hmoty, o jejíž podstatě dosud vědci pouze spekulují. Nelze ji totiž přímo pozorovat, projevuje se pouze gravitačním působením. Je jí přitom šestkrát víc než hmoty, která tvoří všechny pozorovatelné objekty ve vesmíru.

V LHC jsou částice urychlovány magnety podél 27 km dlouhého okruhu.LHC by měl pomoci rozřešit i záhadu Higgsova bosonu - tajemné částice, jejíž existenci současná fyzikální teorie předpovídá, ale kterou dosud nikdo nepozoroval. Higgsův boson podle fyziků dodává ostatním částicím jejich hmotnost.

Urychlovač snad také vysvětlí, kam se poděla antihmota, které při zrodu vesmíru bylo podle všeho stejné množství jako klasické hmoty. LHC může také poskytnout důkazy pro nebo proti teorii tvrdící, že kromě "normálních" tří prostorových a jednoho časového rozměru existují ještě další skryté rozměry.

Nelze však očekávat, že už dnes budeme o Velkém třesku a dalších tajemstvích vesmíru vědět všechno. Experimenty budou probíhat řadu měsíců a jejich vyhodnocení bude zdlouhavé. Nicméně půjde-li vše podle plánu, pro fyziku a kosmologii začíná nová etapa poznání.

Foto: CERN, NASA

Další čtení

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ