Zkrocené světlo
Bylo tu, není tu... Antilaser umí pohltit laserové paprsky
19.02.2011 07:00 Původní zpráva
Zatímco laser zesiluje a koncentruje proud fotonů do úzkého paprsku nesoucího velkou energii, zařízení vytvořené fyziky na Yale University funguje přesně opačně. Laserový paprsek pohltí a přemění ho na teplo.
Antilaser zatím existuje pouze v podobě testovacího prototypu, ale po zdokonalení by mohl najít využití v elektronice a telekomunikacích jako optický přepínač, který světelný paprsek buď propustí, nebo zastaví. Uplatnil by se například v budoucích superpočítačích, v nichž by místo elektronů prováděly výpočty fotony.
Jak autoři nového zařízení informují v časopise Science, jako základ antilaseru slouží křemíková destička silná 0,11 milimetru. Z každé strany na ni míří infračervený laserový paprsek, který vznikl rozdělením jednoho paprsku na dvě stejně silné poloviny. Jeho fotony zůstanou v křemíku uvězněny a odrážejí se od vnitřních stran destičky tak dlouho, dokud se veškerá jejich energie nerozptýlí do okolí ve formě tepla.
V klasickém laseru kmitá světelný paprsek mezi dvěma zrcadly a cestou excituje elektrony v atomech prostředí. Ty při návratu na nižší energetickou hladinu uvolňují další fotony - tím intenzita laserového paprsku roste. Antilaser pracuje analogicky, jen jako by v něm čas běžel pozpátku.
Zapnout/vypnout
Jakmile se vlnová délka laserového paprsku změní, křemíková past přestane plnit svou funkci. Právě to nabízí potenciální využití v řadě průmyslových aplikací: Změnou vlnové délky přicházejícího paprsku lze ovlivnit, zda optický signál bude pokračovat dál, nebo bude utlumen. Lze si představit i zařízení, v němž se energie místo na odpadní teplo přemění na elektrický proud, který může dále ovlivňovat chování dalších elektrosoučástek v systému.
Zařízení je v principu schopno pohltit až 99,999 procenta záření, kvůli technickým omezením však prototyp dosáhl účinnosti "pouze" 99,4 procenta.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.