Zpráva ukrytá v obraze

Věda a technika
24. 2. 2007 14:40
mobil
mobil

mobilJak propojit papírový leták s internetovými stránkami? Jak do obrázku uložit informaci, která nebude lidi rušit, ale stroje ji snadno rozkódují? Společnost Fujitsu má řešení.

Žena listuje katalogem oblečení, vtom se náhle rozhodne, že tenhle svetr musí mít. Mobilním telefonem vyfotografuje inkriminovaný obrázek modelky a přístroj jí během několika sekund otevře internetovou stránku s nabídkou žádaného zboží. Takové využití triku zvaného steganografie právě testuje Fujitsu v Japonsku – tam prodejce digitální hudby Music Club v letáku odkazuje na internetové hudební klipy.

Steganografie oproti kryptografii nevyužívá kódování zpráv, ale jejich maskování. První zmínky o ní jsou již téměř dva a půl tisíce let staré; například zprávy vytesané do dřevěné desky později pokryté voskem nebo text vytetovaný na oholenou hlavu, která se pak nechala zarůst vlasy.

Moderní přístup, který informaci ukryje před lidmi, ale ne před digitálním fotoaparátem, využívá nedokonalosti oka, které špatně vnímá žlutou barvu. V obrázku se linie ukrytého vzoru vytvoří tak, že se slabě posune odstín žluté. Člověk rozdíl nepozná, fotoaparát ano. Jednoduchá aplikace, kterou lze nahrát do telefonů či kapesních počítačů podporujících technologii Java (téměř všechny dnes prodávané), pak dokáže z pořízené fotografie vzor vyjmout a dekódovat, podobně jako čtečka čárových kódů.

Prozatím lze tímto způsobem uložit na papír 12 bytů, pracuje se na čtyřiadvacetibytové verzi. Současná kapacita postačí třeba k uložení telefonního čísla nebo webové adresy.

Autor: -lbz-
Foto: Tomáš Nosil 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ