Úsměv léčí. Prý ho stačí i předstírat
31.03.2009 14:06
Úsměv, byť jen hraný, má léčebný vliv na tělo i duši, zlepšuje náladu a odolnost vůči stresu, činí nás více "sexy", snižuje krevní tlak, a dokonce způsobuje, že mateřské mléko brání vzniku alergií u kojenců. Uvádí se to v příloze Mind časopisu Scientific American.
Úsměv uvolňuje svaly, zvyšuje sekreci endorfinů, humor pomáhá překonávat nejrůznější problémy každodenního života. Podle vědců dokonce stačí předstírat smích - zvednout horní ret a vycenit zuby. Pozitivní vliv na náladu má dokonce i to, jestliže v ústech podržíme například tužku, zjistil Fritz Strack z Würzburgské unvierzity v Německu.
Mnoho studií uvádí, že úsměv je jakousi "univerzální pilulkou": smích zvyšuje práh vnímání bolesti. Podle Willibalda Rucha z Curyšské univerzity dokázala skupina dobrovolníků podržet ruku v ledové vodě déle, když byla předtím vystavena "terapii smíchem", tedy rozveselena vtipy.
Smíchem ke zhubnutí
Některé účinky smíchu jsou viditelné na první pohled. Podle studie uveřejněné v časopise International Journal of Obesity umožňuje denní patnáctiminutový smích zhubnout za rok o dva kilogramy. Podle této studie smích zvyšuje tep a zaměstnává četné svaly, takže má stejný účinek jako zdravá procházka.
Lidé, kteří se během experimentu dívali na komedii, spotřebovali o 20 procent kalorií více než ti, kteří sledovali jiný televizní program.
Další zjevné kladné účinky smíchu se projevují na kojencích: jestliže se matka směje, obsahuje její mléko více melatoninu, který příznivě ovlivňuje spánek a chrání před kožní vyrážkou. Kojenec je také méně vystaven alergiím.
Úsměv má kladný vliv na mysl: kdo neopovrhuje úsměvem, snadněji navazuje vztahy a muži dokonce vypadají přitažlivěji. Mnozí psychiatři využívají terapie smíchem, a to i skupinové, při léčbě depresí. Smysl pro humor navíc velmi pomáhá proti psychickým problémům.
Foto: profimedia.czDiskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.