Vědci oživili 30 tisíc let starý virus. Mimořádně velký a odolný

Věda a technika
4. 3. 2014 08:45
Virus Pithovirus sibericum se nacházel v sibiřském ledu (ilustrační foto).
Virus Pithovirus sibericum se nacházel v sibiřském ledu (ilustrační foto).

Tým francouzských vědců oznámil, že se podařilo oživit obří, ale údajně neškodný virus, který byl více než 30 tisíc let uzavřený v sibiřském věčném ledu - permafrostu. Oživení dlouho spícího viru má posloužit i jako varování, že globální oteplování by mohlo probudit neznámé patogeny pohřbené v zmrzlé půdě, dodali vědci. Oživený virus je infekční a podle některých zpráv odolnější než jiné, obvykle menší viry.

Obrovský virus, který dostal jméno Pithovirus sibericum, se našel ve vzorku odebraném z hloubky 30 metrů pod trvale zamrzlou půdou pobřežní tundry na Čukotce u Východosibiřského moře, kde průměrné roční teploty dosahují minus 13,4 stupně Celsia. Tým virus dlouhý podle některých zpráv mimořádných 1.5 micrometru, rozmrazil a sledoval, jak se množí v kultuře v Petriho misce, kde napadl jednoduchý jednobuněčný organismus amébu.

Metoda radiouhlíkového datování našla ve vzorku odebrané půdy rostliny staré více než 30 tisíc let. Pochází tedy z doby, kdy se po Zemi proháněli mamuti a neandrtálci, uvedli vědci ve studii zveřejněné v americkém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Oživený virus je pro člověka či zvířata neškodný, napadá jen améby, dodali vědci. Jejich práce nicméně dokázala, že viry mohou přežít uzamčené v permafrostu po velmi dlouhou dobu.

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ