Vědci zkoumají DNA plodů z <span>Tutanchamonovy hrobky</span>

Věda a technika
7. 8. 2008 10:00
Jeden z mumifikovaných plodů nalezených v Tutanchamonově hrobce.
Jeden z mumifikovaných plodů nalezených v Tutanchamonově hrobce.

Jeden z mumifikovaných plodů nalezených v Tutanchamonově hrobce.Egyptští badatelé zkoumají DNA dvou mumifikovaných dětských plodů, které byly uloženy v hrobce faraona Tutanchamona. Vědci chtějí zjistit, jestli šlo o mrtvě narozené potomky mladého faraona. Oznámil to generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.

Dva drobné plody ženského pohlaví, zřejmě v pátém až sedmém měsíci vývoje, nalezl už v roce 1922 při objevení hrobky britský archeolog Howard Carter. Vzorky DNA obou plodů budou porovnány nejen vzájemně, ale také s DNA samotného Tutanchamona.

Testy jsou součástí širšího programu zkoumání DNA stovek mumií, který by mohl podle Haváse pomoci určit Tutanchamonovu rodinnou linii. Totožnost rodičů tohoto faraona totiž není jasná. V odborných kruzích převládá názor, že jeho otcem byl faraón Achnaton, který zavedl kult jediného božstva, slunečního kotouče Atona, a matkou jedna z vedlejších Achnatonových manželek Kija.

Podle jiných názorů byl Tutanchamon synem méně známého faraóna, který na trůn nastoupil po Achnatonovi.

Tutanchamonova zlatá maska.Učenci jsou přesvědčeni, že se Tutanchamon ve věku dvanácti let oženil s Anchesenamon, dcerou Achnatona a jeho hlavní manželky Nefertiti. Pár však žádné žijící děti neměl. A nejsou žádné archeologické doklady, že by tento panovník, který zemřel ve věku 18 či 19 let, po sobě zanechal nějaké potomstvo.

Pokud se ukáže, že ani jeden z plodů nemá příbuzensky s Tutanchamonem nic společného, pak podle Haváse mohly být do hrobky umístěny, aby mu umožnily "žít v posmrtném životě jako novorozenec".

Analýza DNA čeká i další mumie

Zkoumání DNA zřejmě potrvá několik měsíců. Vědci také mumie prozkoumali pomocí tomografu. Celý program zahrne zkoumání vzorků všech panovnických mumií i téměř dvou desítek mumií, které dosud nebyly identifikovány a jsou součástí sbírek Egyptského muzea v Káhiře. Není vyloučeno, že testy prokážou, že vystavované mumie patří někomu jinému, než se domnívají archeologové.

Snad nejambicióznějším cílem je najít konečně mumii královny Nefertiti, která je známá svou krásou.

Foto ČTK/AP, Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ