Na nově objevenou exoplanetu obíhající kolem červeného trpaslíka dopadá asi devadesát procent záření, jímž Slunce zásobuje Zemi. Kromě mateřské hvězdy však má planeta pojmenovaná GJ 667C c i dvě "tety".
Velká část hvězd v naší galaxii neputuje vesmírem v osamění, ale je součástí vícenásobného systému, což znamená, že okolo společného těžiště obíhají dvě a více hvězd. Je to i případ hvězdy GJ 667, kterou nalezneme ve vzdálenosti asi 22 světelných let v souhvězdí Štíra. Systém tvoří dva oranžoví trpaslíci o hmotnosti 0,7 Slunce a jeden chladný červený trpaslík o hmotnosti asi třetiny Slunce.
Právě u červeného trpaslíka byla v roce 2009 objevena exoplaneta o hmotnosti šestkrát větší než Země.
Třetí obyvatelná planeta?
Evropští astronomové, kteří pracují se spektrografem HARPS na 3,6 m dalekohledu chilské observatoře La Silla, nyní oznámili další objev. Exoplaneta s označením GJ 667 C c obíhá rovněž okolo zmíněného červeného trpaslíka, a to s periodou 28 dní ve vzdálenosti osmkrát menší než Země kolem Slunce.
Červení trpaslíci jsou ovšem podstatně chladnější než Slunce. Podle propočtů by tak nově objevena exoplaneta měla dostávat asi devadesát procent záření ve srovnání se Zemí a na jejím povrchu se mohou nacházet podmínky vhodné k udržení vody v kapalném skupenství.
Hmotnost exoplanety se odhaduje na 3,8 Země. Společně s exoplanetami HD 85512 b a Gliese 581 d se jedná o jediné dosud objevené kamenné exoplanety v obyvatelné zóně u cizí hvězdy.
Exoplanetám se v České republice věnuje populární formou web www.exoplanety.cz.