Lucembursko láká investory na vesmírné dobývání přírodních zdrojů

Věda a technika
3. 2. 2016 14:17
Veškerý materiál nalezená Američanem nebo společností na Měsíci nebo vesmírných tělesech patří nálezcům.
Veškerý materiál nalezená Američanem nebo společností na Měsíci nebo vesmírných tělesech patří nálezcům.

Lucembursko chce přilákat investory ochotné pustit se do dobývání přírodních zdrojů ve vesmíru a vytváří pro ně příznivé právní a jiné podmínky. Podle agentury AFP to oznámil ministr hospodářství Etienne Schneider.

Lucembursko je tak podle něj první evropskou zemí, která se vydala touto cestou. Schneider záměr oznámil dva měsíce poté, co americký prezident Barack Obama podepsal zákon, který umožňuje komerční využití zdrojů nacházejících se na Měsíci a na planetkách, připomněla AFP.

Uvedený "vesmírný zákon" stanoví, že veškerý materiál nalezený Američanem nebo americkou společností na vesmírných tělesech nebo na Měsíci patří těmto nálezcům.

"Lucembursko chce také zajistit regulační a právní rámec pro přípravu podnikání ve vesmíru", zejména na asteroidech, řekl k dnešnímu oznámení poradce lucemburské vlády Jean-Jacques Dordain, který byl v letech 2003 až 2015 generálním ředitelem Evropské vesmírné agentury (ESA).

Podle Schneidera soukromým společnostem, které se usídlí v Lucembursku, aby tam začaly v této oblasti podnikat, budou zajištěna "jejich práva" na zdroje, které vytěží na planetkách, například vzácné nerosty.

Kromě toho Lucembursko hodlá samo investovat do některých výzkumných a vývojových projektů. Zvažuje také přímou kapitálovou účast ve společnostech, které se zapojí do přípravy těžby zdrojů ve vesmíru. Rozpočet na tento účel ale ještě nebyl stanoven.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ