Sonda Planck zahlédla <span>počátek vesmíru</span>

Věda a technika
7. 7. 2010 08:02
Planck mapuje oblohu v mikrovlnné části spektra.
Planck mapuje oblohu v mikrovlnné části spektra.

Planck mapuje oblohu v mikrovlnné části spektra.Sonda Planck Evropské vesmírné agentury (ESA) dodala z oběžné dráhy první obraz mikrovlnného záření z celé oblohy. Snímek ukazuje vznikající hvězdy v naší galaxii, ale také reliktní záření, které je svědectvím raného vývoje vesmíru krátce po Velkém třesku.

Obraz poskytne vědcům výchozí materiál pro hledání odpovědí na to, jak vesmír vznikl a jak funguje. Středem snímku se táhne výrazná linie Mléčné dráhy. Přímo nad ní a pod ní je vidět prachová mračna zachycující hvězdy, které jsou těsně před svým zrozením nebo na začátku svého životního cyklu.

Vesmír vidění v mikrovlnné části spektra. Uprostřed mléčná dráha.

Okraje snímku znázorňují reliktní záření. Jedná se o pozůstatek z mikrovln, které provázely explozi Velkého třesku před 13,7 miliardy let. Reliktní záření může vědcům ukázat, jak vesmír vypadal v prvních okamžicích po svém vzniku, ještě než se vytvořily první hvězdy či galaxie.

Část reliktního záření na snímku překrývá Mléčná dráha. Její vyzařování budou muset vědci ještě digitálně odstranit, aby získali úplný obraz mikrovlnného pozadí celé oblohy.

ČTĚTE TAKÉ: Dalekohled Kepler objevil 700 potenciálních exoplanet

Sonda Planck, která je na oběžné dráze od loňského května, zatím ve vesmíru pokračuje ve snímání. Do roku 2012, kdy její mise skončí, by měla dokončit čtyři obrazy záření celé oblohy.

Foto: ESA

Autor: ČTK

Další čtení

Raketa společnosti SpaceX - ilustrační foto

Největší raketa lidstva odstartovala. A asi vybuchla. I tak jde prý o milník

Věda a technika
28. 5. 2025

Kdo táhne Evropu do vesmíru? Příběh ESA a české stopy

Věda a technika
26. 5. 2025

Streamovací služba Max od HBO patří mezi nejúspěšnější na trhu

Věda a technika
26. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ