V neděli před svítáním bude na obloze k vidění jeden z nejznámějších meteorických rojů - Lyridy. Astronomové slibují výjimečně příznivé pozorovací podmínky a velký počet "padajících hvězd". Měsíc totiž bude několik hodin po novu, takže jeho svit nebude rušit.
Frekvence roje by mohla nakrátko stoupnout až na devadesát meteorů za hodinu, doufá astronom Petr Horálek. Další výhodou podle něj je, že místo, odkud meteory zdánlivě vylétají (radiant), leží západně od souhvězdí Lyry, které se koncem dubna nachází před svítáním takřka v nadhlavníku.
Nejlepší způsob, jak roj pozorovat, je podle zkušených pozorovatelů lehnout si do teplého spacáku či lehátka. Meteory sice vylétají ze směru od souhvězdí Lyry, ovšem objevují se v různých místech na celé obloze. První Lyridy je možné podle Horálka spatřit už nyní.
Z minulosti jsou známy ještě silnější maxima. Zřejmě nejvýraznější nastalo v roce 1803, při kterém jeden americký novinář popisoval, že viděl padat hvězdu, kamkoliv se zrovna podíval. Frekvence tehdy nejspíš přesáhla úctyhodných 600 meteorů za hodinu.
Meteory mají obvykle jasnost jako hvězdy v souhvězdí Velkého vozu. Rychlostí okolo 49 kilometrů za sekundu patří mezi nejsvižnější. Občas se objeví i bolid, meteor jasnější než planeta Venuše, který ve výjimečných případech nakrátko ozáří okolní krajinu.