V noci na úterý 12. srpna a na středu 13. srpna bude možné pozorovat nejvíce meteorů Perseid. Tento roj letos vrcholí 12. srpna kolem poledne. V maximu létá meteorů kolem stovky za hodinu. "Kdo to nestihne první noc, bude mít ještě možnost noc následující," uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
Perseidy nebo také padající hvězdy či létavice bude možné podle Suchana pozorovat až do druhé poloviny srpna, ale bude jich stále méně. Rušit je už také bude svit Měsíce, který bude 16. srpna v úplňku.
Meteorický roj je proud meteoroidů, které za sebou zanechávají komety obíhající kolem Slunce po eliptické dráze protínající dráhu Země. V době, kdy Země prochází průsečíkem těchto drah, vlétají meteoroidy do zemské atmosféry.
Prachové částice se třením o molekuly vzduchu rozžhaví a většinou vypaří. Při ionizaci okolního plynu vznikají na obloze jasné světelné čáry - meteory či padající hvězdy, které je možné pozorovat.
Dráhy meteoroidů v roji jsou při vstupu do atmosféry prakticky rovnoběžné a vlivem perspektivy se zdá, že meteory vyletují jakoby z jednoho místa na hvězdné obloze, z takzvaného radiantu roje. Roje jsou pojmenovány podle souhvězdí, ve kterých leží jejich radiant. Perseidy vyletují ze souhvězdí Persea. Pocházejí z rozpadlé komety Swift-Tuttle, objevené roku 1862.
Foto: NASA, ČTK/AP