Vědci si stěžují, že neznají plány budoucích členů vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Rada zasedne od března v novém složení, všichni navržení kandidáti se měli představit na veřejném slyšení. Kromě Akademie věd to však všechny instituce navrhující do rady své kandidáty odmítly.
Občanskému sdružení Věda žije! se to nelíbí, veřejnost prý má právo vědět, kdo rozhoduje o penězích na vědu. Podle Milana Mostýna ze Svazu průmyslu ČR, který také navrhnul šest kandidátů, je však rozhodnutí o nových členech rady pouze na premiérovi Janu Fischerovi.
ČTĚTE TAKÉ: Kritizovanou vládní Radu pro výzkum a vývoj čeká obměna
"Občané mají právo znát názory kandidátů na klíčové otázky řízení vědy," zlobí se vědci ze sdružení Věda žije! Nominovaní by prý proto měli na veřejném slyšení představit svou představu o řízení a financování vědy. Měly by prý také objasnit, jakým způsobem chtějí peníze určené na výzkum rozdělovat.
Po ministryni školství Miroslavě Kopicové a dalších představitelích zainteresovaných institucí proto formou otevřeného dopisu (PDF) žádají vysvětlení, proč nominovaní veřejné slyšení odmítli.
"Veřejné slyšení bylo jednou z variant. Na základě jednání s premiérem se však převážná většina kandidátů rozhodla, že by nebylo vhodné tímto způsobem ovlivňovat jeho rozhodování," komentoval to Mostýn.
Kromě Svazu průmyslu a akademie navrhla své zástupce také Česká konference rektorů a Rada vysokých škol.
Rozhodne premiér
Premiér tento měsíc personální návrhy posoudí a poté je vládě navrhne ke jmenování. Fischer se přitom o kandidátech bude radit se zástupci všech zastoupených institucí.
Akademická obec požaduje výměnu členů rady už delší dobu. Vědci, zejména z Akademie věd, totiž nejsou spokojeni s metodikou hodnocení výsledků vědecké práce, kterou rada vypracovala a která je podkladem pro rozdělování peněz ze státního rozpočtu na výzkum a vývoj.
ČTĚTE TAKÉ: Končí rok bitev o podobu české vědy. Výsledek nejistý
Akademie věd České republiky
Česká konference rektorů
Rada vysokých škol
Svaz průmyslu a dopravy České republiky
Zdroj: Věda žije! |
Foto: ČTK