Oficiálně stanovované množství alkoholu, které lidé mohou každý den vypít, aniž by vážně ohrozili své zdraví, nemá podle britských zdravotníků opodstatnění a může být dokonce škodlivé. Lidé tak prý mohou získat dojem, že každodenní požívání alkoholu nemá na jejich zdraví žádný vliv. Uvedl to zpravodajský server BBC News.
Britské úřady doporučují jako maximální denní dávku pro muže čtyři jednotky alkoholu, zatímco ženy by neměly vypít více než tři jednotky. Jedna jednotka odpovídá deseti mililitrům čistého alkoholu, přičemž půllitr piva obsahuje přibližně dvě jednotky. Stejné množství jednotek má v sobě i jeden "panák" tvrdého alkoholu.
"Velice nás znepokojuje používání slova 'denně' v doporučení (britských úřadů). Vzniká pak dojem, že můžete pít každý den," upozornila Rachel Seabrooková z Institutu pro výzkum alkoholu. Jaterní specialista Nick Sheron tvrdí, že tyto limity vyšly z "pera" státních úředníků a jsou údajně jen slabě podloženy odbornými výzkumy.
Sheron proto doporučuje, aby denní limity nahradily týdenní, jež se v Británii používaly do roku 1995 a které vycházejí z přesných zdravotních výzkumů. Podle nich by muži neměli za týden vypít více než 21 jednotek alkoholu a ženy pak neměly překročit hranici čtrnácti jednotek.
Britská vláda však v rámci boje proti nezřízenému víkendovému opíjení dala přednost denním limitům, protože obyvatelé ostrovního království si tuto týdenní "dávku" alkoholu vybírali najednou při pitkách na konci týdne. To ale byla podle Sherona chyba. "Týdenní limity byla založeny na důkladných výzkumech a stanoveny pro úroveň, kdy škody způsobené alkoholem převáží nad jejich možným užitkem," uvedl. Z vládního doporučení se navíc podle něj ztratilo důležité upozornění, aby lidé během týdne zůstali alespoň několik dnů bez alkoholu.
Britské úřady nyní jen varují před pravidelným pitím nad rámec denního limitu s tím, že by si pijáci měli po velkém "flámu" dopřát alespoň osmačtyřicetihodinovou přestávku na zotavení těla.
Foto: Reuters