V následujících 35 letech se v Africe narodí asi 1,8 miliardy dětí. Celkový počet obyvatel kontinentu se pak do roku 2050 údajně více než zdvojnásobí. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy dětského fondu Organizace spojených národů UNICEF. Na přelomu století bude prý žít už čtvrtina obyvatel Země právě v Africe. Ta je už v současnosti s více než miliardou obyvatel po Asii druhým nejlidnatějším kontinentem světa.
Když se v Africe začaly v polovině dvacátého století hroutit koloniální režimy, žilo na černém kontinentu "pouhých" asi 230 milionů lidí. Za rychlý přírůstek obyvatelstva, které mnohde nemá dostatek obživy, vděčí Afričané také pomoci Západu včetně léků atd. Už déle se ozývá kritika, že konkrétně Evropa si tak sama zadělává na nové, vážné problémy, mimo jiné se stále větším množstvím ilegálních migrantů.
Děti budou podle zprávy s názvem Generace 2030 - zpráva o Africe v roce 2050 tvořit asi polovinu lidí na kontinentu, což znamená nárůst o dvě třetiny. Demografická projekce navíc naznačuje, že by v té době mělo žít v Africe asi čtyřicet procent dětí světa.
V roce 1950 to přitom bylo pouhých deset procent.
Tento vývoj odborníci předpokládají i přes to, že dětská úmrtnost prý nadále zůstane značně vysoká. Na celosvětové úmrtnosti dětí se Afrika v současnosti podílí zhruba polovinou případů a poměr by mohl v příštích 35 letech nadále růst, snad až k sedmdesáti procentům.
I tak ale rostoucí počet žen a jejich vysoká plodnost způsobí údajně přírůstek africké populace na dvojnásobek jejího současného stavu.
(Vývoj obyvatel Afriky v milionech. Zdroj: OSN)
"Převratné demografické změny, které přinese růst dětské populace v Africe, budou jednou z nejdůležitějších otázek, se kterými se bude muset kontinent a potažmo celý svět vyrovnat," stojí ve zprávě UNICEF.
Zvláštní pozornost by pak prý měla být věnována Nigérii, nejlidnatější zemi Afriky s odhadovaným počtem obyvatel okolo 167 milionů. Ta už má totiž nyní nejvyšší porodnost na kontinentu a v roce 2050 proběhne prý každý desátý porod právě v této západoafrické zemi.
"Tato zpráva musí být katalyzátorem pro globální, regionální a národní dialog na téma afrických dětí," řekla Leila Gharagozlooová-Pakkalaová, ředitelka sekce východní a jižní Afriky dětského fondu OSN UNICEF.
"Investicemi do dětí - jejich zdraví, vzdělání a ochrany - by mohla Afrika získat hospodářské výhody, které zaznamenaly jiné regiony a země s podobným demografickým vývojem v nedávné době," dodala.