Členové junty vládnoucí po nedávném převratu v Mali nebudou moci kandidovat v prezidentských a parlamentních volbách, které by mělo vedení západoafrické země uspořádat. Vyplývá to z nové ústavy, o jejímž přijetí vojáci informovali v úterý. O datu konání voleb ani o délce vládnutí junty se text nezmiňuje.
S prezidentskými volbami se původně počítalo 29. dubna. Vojáci ale 22. března svrhli dosavadního prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého, údajně kvůli způsobu, jak reagoval na povstání Tuaregů na severu země.
V úterý večer junta oznámila přijetí nového základního zákona. Má platit v přechodném období a vojáci v něm slibují dodržování základních lidských práv a svobod. Členům junty text zároveň zakazuje kandidovat v parlamentních a prezidentských volbách na konci přechodného období. Délka jeho trvání ale upřesněna nebyla.
Většina maliských politiků převrat odsoudila. Několik politických stran a organizací zároveň oznámilo, že chtějí zahájit dialog s pučisty a dosáhnout návratu vojáků do kasáren.
Vzbouření vojáci se mezitím snaží vrátit život v Mali k normálu. V úterý se otevřely úřady a obchody v metropoli Bamaku, junta ten den oznámila zrušení zákazu nočního vycházení a na dnešek také otevření hranic. Propustila také dva prezidentské kandidáty, které zadržela během převratu. Šéf vojenské vlády zároveň v pondělí vyzval povstalecké Tuaregy, aby ukončili násilnosti a zasedli k jednacímu stolu.
Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) v úterý vybídlo k okamžitému obnovení ústavního pořádku v Mali a pozastavilo zemi členství. Oznámilo také, že Mali má v nejbližší době navštívit pět hlav západoafrických států, mimo jiné z Pobřeží slonoviny nebo z Libérie.