Americké námořnictvo vyslalo v reakci na útok na konzulát USA v Benghází, při němž v úterý zahynuli čtyři Američané včetně velvyslance USA v Libyi, k břehům této severoafrické země dvě válečné lodě. Britský zpravodajský server BBC s odvoláním na nejmenované činitele uvedl, že americké úřady vyšetřují, zda byl úterní útok plánován předem.
Prezident USA Barack Obama v telefonickém rozhovoru vyzval prezidenty Libye a Egypta ke spolupráci při zajišťování bezpečnosti diplomatického personálu. Oba prezidenti přislíbili, že budou spolupracovat na dopadení útočníků a jejich předvedení před spravedlnost.
"Blízko libyjských břehů budou dvě plavidla, ale jen z preventivních důvodů," uvedl mluvčí Pentagonu a upřesnil, že toto opatření neznamená bezprostřední vojenskou operaci. "Americká armáda přijímá pravidelně v některých situacích předběžná opatření.
Za určitých okolností je to opatření vedené jen opatrností," vysvětlil mluvčí Pentagonu. Plavidla nesou řízené střely Tomahawk, nemají však žádné konkrétní poslání.
USA už předtím oznámily, že do Libye vysílají tým 50 vojáků námořní pěchoty specializovaných na boj proti terorismu. Obama nařídil také posílit bezpečnostní opatření u amerických diplomatických misí ve světě.
Republikánský kandidát na úřad amerického prezidenta kritizovat šéfa Bílého domu Baracka Obamu za málo tvrdou reakci na události v Libyi a Egyptě. Velvyslanectví USA v Káhiře se také nejdříve muslimům omluvily za film Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů), který natočil americko-izraelský filmař Sam Bacile.
Podle zdrojů citovaných BBC byl úterní útok v Benghází proveden komplexně a profesionálně. Američtí činitelé uvedli, že úřady pracují i hypotézou, že útok byl spíše výsledkem koordinované akce. Extremisté prý možná využili úterní demonstrace před konzulátem jako záminku k útoku na budovu.
"Detaily jsou ještě velmi mlhavé, ale jasně to nese podpis al-Kajdy," usoudil v televizi CNN republikánský předseda výboru pro zvláštní informační služby americké Sněmovny reprezentantů Mike Rogers. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) do země posílá tým určený pro shromažďování důkazů.
Dosavadní zprávy hovořily o tom, že incident před konzulátem USA v Benghází podnítil protiislámský film americko-izraleského filmaře.
Výňatky z něj se dostaly na internet včetně populárního serveru YouTube. Americký internetový gigant Google, který tento web provozuje, ve středu oznámil, že čtrnáctiminutový klip z filmu vysmívajícího se údajně islámskému prorokovi Mohamedovi neodstraní.
Šot prý neporušuje stanovy YouTube. Google však dočasně omezil možnost stáhnout si jej v Egyptě a v Libyi.
Personál amerického konzulátu v Benghází byl evakuován do Německa a americká diplomatická přítomnost v Tripolisu byla omezena. Na americké ambasádě v Káhiře demonstranti v úterý strhli americkou vlajku a dočasně ji vyměnili za islámský prapor.