Američané chtěli přimět <span>Karzáího, aby rezignoval</span>

Zahraničí
17. 12. 2009 13:11
Afghánský prezident Hámid Karzáí.
Afghánský prezident Hámid Karzáí.

Afghánský prezident Hámid Karzáí.Peter Galbraith, ještě v září zástupce šéfa mise OSN, chtěl, aby prezident Karzáí kvůli podvodům rezignoval a byl nahrazen někým "přijatelnějším". Jeho šéf, Karl Eide, to odmítl.

Peter Galbraith, který ještě v létě pracoval pro OSN v Afghánistánu přišel už v září s plánem na "odstranění" afghánského prezidenta Hámida Karzáího. Důvodem byly rozsáhlé volební podvody, neschopnost bojovat s Talibanem a přebujelou korupcí.

Karzáí měl rezignovat a měl být nahrazen některou z přijatelnějších postav, například bývalým ministrem vnitra Ašrafem Ghaním. Jak píše list The New York Times, když se o plánu dozvěděl afghánský prezident, tak zuřil. Jeho mluvčí však nyní odmítl tyto informace komentovat.

ČTĚTE TAKÉ: Diplomat OSN chtěl prošetřit afghánské volby, vyhodili ho
                        Karzáí uznal, že se ve volbách podvádělo. Ale málo

Podle amerického listu měl plán podporu i zvláštního amerického velvyslance Richarda Holbrooka. Galbraith se ale s nápadem svěřil především Norovi Kai Eidemu, který vede misi OSN v Afghánistánu a v té době byl jeho nadřízený. Eide měl tehdy Galbraithovi říct, že jeho nápad je "neústavní, představuje nejhorší možné vměšování a pokud by byl uskutečněn, vyvolal by silnou mezinárodní reakci". Poté Galbraith navrhl, že odjede do Spojených států, s čímž Eide odsouhlasil.

Bývalý zástupce šéfa mise OSN v Afghánistánu Peter Galbraith.Toto však nebyla jediná věc, na které se oba muži v čele mise OSN v Kábulu neshodovali. Asi nejvážnější problém, kromě plánu, bylo Galbraithovo obvinění, že Eide "zakrývá" a zlehčuje skutečný rozsah volebních podvodů, o kterých už v září mezinárodní představitelé v Afghánistánu věděli.

Peter Galbraith odjel dle dohody do USA a na konci září byl odvolán. On tvrdí, že to bylo kvůli jeho kritice Eida. Nicméně, ve stejné době se objevily informace o tom, že Galbraith v době, kdy působil jako poradce kurdské vlády v Iráku, tedy v letech 2003-2004, vydělal desítky, možná stovky milionů dolarů na tom, že pomáhal zajistit kontrakt mezi Kurdy a norskou společností DNO.

Byť v Bílém domě probíhaly debaty o zmanipulovaných volbách a o tom, jak se USA k této situaci postaví, prezident Barack Obama zřejmě o Galbraithově plánu nevěděl.

Šéf mise OSN v Afghánistánu Kai Eide (vlevo)."Řekl mi (Galbraith), že se nejprve setká s viceprezidentem Bidenem," napsal minulý týden Eide v dopisu organizaci International Crisis Group, která jej ve své zprávě tvrdě kritizovala. „Pokud by viceprezident souhlasil s Galbraithovým návrhem, přednesli by ho prezidentovi Obamovi." Galbraith The New York Times řekl, že svůj nápad nekonzultoval nikdy s nikým mimo OSN, tedy ani s viceprezidentem Bidenem.

Afghánské volby se dají považovat za nezvládnuté. Jejich výsledkem není stabilita, ale spíše zpochybnění legitimity prezidenta Hámida Karzáího a jeho vlády. A OSN, konkrétně šéf mise Kai Eide na tom má svůj díl viny. Eide to odmítá, přesto před pár dny oznámil, že v březnu, kdy mu vyprší mandát, nebude usilovat o jeho prodloužení.

Foto: profimedia.cz

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ