Do Obamova Chicaga se vrací chudoba a gangy
01.05.2009 07:00
Posledních dvacet let se domovské město Baracka Obamy pomalu ale jistě zvedalo z chudoby. Nyní hrozí, že nová střední třída černých Američanů, která zvelebila dlouho obávané centrum města, znovu spadne do bídy. Hospodářská krize totiž jejich komunity postihuje ještě tvrději než zbytek Ameriky, píše britská BBC.
Na jihu Chicaga odpočívá starší žena na staré nemocniční posteli v zadním pokoji malého domu. Jmenuje se Bernice Williamsová a v šedesátých letech minulého století byla součástí vzmáhající se černošské střední třídy.
ČTĚTE TAKÉ: Odboráři v USA obsadili továrnu. Poprvé od Velké krize
Obama: Ministerstva si musejí "utáhnout opasky"
Psí loužička u počátku zabití tří policistů
Třicet let pracovala pro správu chicagských vodovodů. V roce 1962 se dokonce dostala do historie pop music, když napsala píseň, která se tři týdny držela na špičce americké hitparády. Jmenovala se Duke of Earl. Ale to už je dávno, pro Bernice jako kdyby to ani nebyla pravda. Budoucnost, kterou si tehdy představovala pro své děti, zůstala jen snem.
Její dcera Roxanne má dobrou práci, je zdravotní sestřička v nemocnici, ale s jejím platem musí nyní vystačit celá rodina. Zeť Don Burnett je nezaměstnaný, dříve pracoval jako počítačový programátor. Bernicin vnuk Joron je talentovaný rapper, který studoval na prestižní Kolumbijské univerzitě.
Musel ale ze školy odejít, protože jeho rodiče už si nemohli dovolit školné.
Vysáváni hypotékou
"Mívali jsme úspory," vzpomíná Don. Poté, co přišel o práci, musela rodina brzy začít prodávat vybavení domu a vybrat všechny spořící účty. "Musíme splácet hypotéku a každý měsíce je tu i hromada účtů za elektřinu, vodu a tak. Není to vůbec jednoduché. Prostě nás to vysává," zoufá si otec rodiny.
Příběh této rodiny je do jisté míry typický. "Jsme naprosto průměrná část střední třídy," říká Don. "Žijeme v této čtvrti už dvacet let. Nyní jen sleduji, jak se všichni sousedé snaží udržet si alespoň střechu nad hlavou."
Rodiny, jako je ta Bernice Williamsové, pozvedly v osmdesátých letech dříve obávanou část města. Po druhé světové válce se Američané začali z Chicaga stěhovat na předměstí a opuštěné čtvrti zabydleli jejich chudší, často černí spoluobčané.
Některé části města se během dvou desítek let proměnily v hrůzné obrazy chudoby, nezaměstnanosti a zločinu, kam se jen málokdo z přespolních odvážil. Před dvaceti lety se ale podařilo přitáhnout mladé rodiny vzdělaných lidí, novou střední třídu. Snaží ve svých domovech zůstat, ale mnoho z těch, kteří přišli o práci, si bydlení neudrží.
Procento chudých roste po celých Spojených státech. Ale několik studií naznačuje, že černé Američany zasáhla krize nejvíce.
Podle Úřadu statistiky zaměstnanosti mezi nimi od počátku recese v prosinci 2007 vzrostla nezaměstnanost na 13,5 procenta. Celkově je ale mezi Američany jen 8,5 procenta nezaměstnaných. Z toho jasně vyplývá, že recese zasahuje černé Američany více než většinovou populaci. Ve zprávách se ale tyto informace neobjevují.
Potravinová pomoc v nejbohatší zemi světa
Před kostelem sv. Kolumba čeká v dešti a zimě fronta lidí. Trpělivě vyhlížejí příjezd dodávky s potravinovou pomocí. Snaží se nevnímat silný nepříjemný vítr. Pak přijede dodávka a dobrovolníci se dají do práce, vykládají jídlo a pouštějí čekající k jednoduchému pultu. Vypadá to jako zeleninová tržnice, ale jde o potravinovou pomoc. V nejbohatší zemi světa.
LaVerne Morrisová je správkyní potravinové banky a podle ní se situace týden co týden zhoršuje.
Někteří její zákazníci jsou chronicky chudí lidé, ale přibývá takových, kteří měli dříve normální zaměstnání a průměrný americký životní styl.
"Tito lidé jsou obyčejní Američané, kteří ještě nedávno brali mzdu. Teď ale nemají nic," říká.
Několik kilometrů od výdejny potravin je jiný kostel. V jeho zadních lavicích dříve sedával tehdejší aktivista Barack Obama, vypráví reverend Alvin Love.
Jako jiní představitelé místní komunity se Love obává budoucnosti. Vidí, že černochy zasáhla krize obzvlášť těžce. "Poprvé v naší historii nemají lidé pocit, že jejich děti budou mít lepší život, než měli jejich rodiče," říká. "Myslím, že to jsou dost smutné vyhlídky."
Gangy se vrací
Nejde ale jen o rostoucí nezaměstnanost, i když místních je bez práce přes šedesát procent. Dramaticky také roste zločinnost, přibývá násilných trestných činů.
Vrací se přestřelky gangů, které dříve terorizovaly rozsáhlé části města. "Jen během uplynulého měsíce se tu střílelo asi pětkrát," říká místní aktivistka Georgette Greenlee-Finneyová.
Lidé jako je Georgette, která pomáhá svým sousedům, nyní jen bezmocně sledují, jak recese stahuje tuto oblast zpět do historie. Věří, že rostoucí kriminalita má jasnou souvislost se zhoršující se hospodářskou situací.
Miliardy, které Bílý dům dává na obnovu ekonomiky, se podle ní do její části Chicaga nikdy nedostanou. "Hodně lidí se obává, že dolary půjdou jen do stavebnictví nebo do míst, která černoši kvůli rasismu moc nedostávají," stěžuje si zpravodaji britské BBC. Recese vzdaluje Afro-Američany od jejich snu být nejen právně, ale i ekonomicky rovnoprávní s bílou populací.
Foto: ČTK/AP, profimedia.cz, Wikimedia Commons
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.