Obyvatelé New Orleansu se vracejí. Bush už je tam
03.09.2008 22:13
Desítky tisíc obyvatel New Orleansu, kteří se o uplynulém víkendu museli evakuovat před ničivým hurikánem Gustav, se mohou začít vracet do svých domovů ve čtvrtek. Oznámil to starosta města Ray Nagin. Zároveň ale upozornil, že nějakou dobu ještě potrvá, než budou plně obnoveny dodávky vody a elektřiny a než budou plně funkční všechny nemocnice.
Do Louisiany dnes přijel zhodnotit následky řádění živlu prezident George Bush.
Ten v úterý vyhlásil v poničených oblastech státu stav nouze, což s sebou nese pomoc z federálních fondů.
Odpověď úřadů na hurikán Gustav byla podle Bushe vynikající, ale ještě zbývá udělat odně práce. V operačním středisku v louisianském Baton Rouge dodal, že postup nápravy škod po bouři bude záviset na tom, jak rychle se v Louisianě podaří obnovit dodávky elektřiny.
Ve snaze napravit pošramocenou pověst své vlády v souvislosti s řáděním hurikánu Katrina před třemi lety přijel prezident do postiženého regionu už podruhé, v pondělí navštívil Texas.
Bush, který čelil kritice za pomalou a neefektivní reakci po Katrině, tentokrát neponechal nic náhodě.
V pondělí, kdy se očekával plný zásah Gustava, zrušil své dlouho očekávané vystoupení na republikánském sjezdu v Minnesotě. Místo toho navštívil krizové centrum v Texasu. "Jsme tentokrát mnohem lépe koordinovaní, než jsme byli za Katriny," řekl.
Prezident dále oznámil, že ze strategických zásob bude uvolněna ropa, a to na žádost ropných společností, jejichž činnost Gustav přímo ovlivnil. Nedostatek pohonných hmot trápí především jižní oblasti Louisiany.
Právě výpadek elektřiny je největším současným problémem, s nímž se potýká nejen New Orleans, ale celá Louisiana. Podle guvernéra státu Bobbyho Jindala nefungovaly v úterý dodávky proudu do domácností 1,4 milionu lidí.
Výpadek elektřiny nyní ohrožuje hlavně hospitalizované pacienty, kteří jsou ve špatném stavu a musejí se obejít bez přístrojů a klimatizace. Louisianské úřady už začaly pacienty přemísťovat do jiných nemocnic v Texasu, Tennessee nebo Kentucky, bude jich celkem až 700.
Gustav, který v pondělí ohrožoval hlavně státy Louisianu a Mississippi, v úterý zeslábl až na tropickou tlakovou níži. Domovy v pobřežních oblastech musely před blížícím se živlem opustit v rámci povinné evakuace, označované za největší v dějinách Spojených států, až dva miliony lidí. Samotný New Orleans, který před třemi lety téměř zničil hurikán Katrina, opustilo 95 procent obyvatel. Hurikán sice nakonec metropoli nezasáhl plnou silou, město ale není podle úřadů plně obyvatelné.
Bouře podle Nagina způsobila velké škody, jež ale nejsou tak viditelné jako devastace, kterou za sebou zanechala Katrina.
Protipovodňové hráze sice ochránily New Orleans před většími záplavami, ale do níže položených částí města se voda trhlinami dostala. Většina města je tedy bez elektřiny, nemocnice čerpají energii často jen z generátorů. Zatím není jasné, kdy bude opraveno veškeré vedení vysokého napětí.
Obyvatelé New Orleansu se mohou od čtvrtka vracet a zkontrolovat si svůj majetek. Sami se rozhodnou, zda zůstanou, nebo ne.
Mnozí z těch, kteří se vrátili už dnes, tvrdí, že úřady zpanikařily, když vyzvaly k tak masové evakuaci, jež podle nich nebyla zapotřebí. Příště prý lidé neposlechnou.
Evakuaci však v úterý obhajoval ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff, podle něhož právě dobrá příprava na hurikán zabránila tomu, aby se opakovala situace z roku 2005 po úderu hurikánu Katrina. Tehdy zahynulo přes 1600 lidí a škody dosáhly desítek miliard dolarů.
Úřady v amerických státech u Mexického zálivu ale musejí být i nadále v pohotovosti. Pobřeží Floridy a Georgie by totiž mohla koncem týdne zasáhnout tropická bouře Hanna, která už na Haiti usmrtila nejméně 26 lidí.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.